Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Klimat industrialny we wnętrzu

2022-01-16
Klimat industrialny we wnętrzu

KRÓTKA HISTORIA STYLU INDUSTRIALNEGO

Zainteresowanie loftami datuje się na początek XX wieku, gdy paryska bohema zaczęła wykorzystywać pomieszczenia nieczynnych fabryk i magazynów i fabryk tworząc w nich pracownie. Lecz prawdziwy boom nastał w Nowym Jorku i kilku innych amerykańskich miastach w latach 60. minionego stulecia, gdy artyści zainteresowali się pomieszczeniami po fabrykach, aby uczynić z nich miejsca swojej aktywności. Mnóstwo światła i przestrzeni, wysokie sufity, wielkie okna, a także niskie czynsze spowodowały, że były to miejsca idealne dla młodych artystów, będących rzecz jasna nonkonformistami. Siła ich wyobraźni i kreatywności powodowała, że surowe pomieszczenia zamieniały się w wygodne mieszkania, będące jednocześnie pracowniami. W Polsce styl industrialny pojawił się dopiero w latach 90. – wtedy miała u nas miejsce transformacja ustrojowa i będące jednym z jej efektów zamykanie wielu fabryk i magazynów i zakładów, a następnie przekształcanie ich przestrzeni w lokale gastronomiczne, miejsca rozrywki, centra artystyczne a także wnętrza mieszkalne i biurowe. W naszym kraju tzw. hard lofty, czyli mieszkania pofabryczne z prawdziwego zdarzenia, to rzadkość – większość jest w Łodzi i na Śląsku. Idąc w ślad za modą i zapotrzebowaniem firmy budowlane w całym niemal kraju zaczęły stawiać tzw. soft lofty, nowe budynki z założenia wyglądające jak dawne fabryki i magazyny.

CECHY STYLU INDUSTRIALNEGO

Najbardziej charakterystyczną cechą stylu industrialnego jest duża, otwarta przestrzeń bez podziałów wykonanych ściankami działowymi (wyjątek stanowią łazienki). Kolejna, bardzo istotna cecha, to znaczna wysokość pomieszczeń, którą podkreślają wielkie okna. We wnętrzach industrialnych niezwykle ważną rolę gra światło naturalne, dlatego okna są niemal zawsze odsłonięte, bez firan, żaluzji czy rolet. Kolejna rzecz to surowe materiały - beton, żywice, cegły, stal, szkło, stare drewno, które podkreślają chłodny przemysłowy klimat. Kolorystyka industrialna jest z założenia monochromatyczna, zawiera przede wszystkim czerń, biel i odcienie szarości. Surowość jest podstawowym kierunkiem i decyduje o doborze wszystkich materiałów, mebli i dodatków. Meble w stylu industrialnym to takie, które mają historię, lub też na takie wyglądają. Najlepiej, aby pochodziły z drugiej, a nawet trzeciej ręki. Ważna jest również wielkość mebli – powinny być jak największe, małe raczej wchodzą w rachubę. Dodatki są dobierane na zasadzie im mniej tym lepiej - najlepsze jest absolutne minimum. O doborze mebli i dodatków powinien decydować indywidualizm, który wyraża się w osobistych, intrygujących historiach, np. stara maszyna babci, czy przedwojenny zegar będący pamiątką rodzinną. Mówiąc o stylu industrialnym, trzeba wspomnieć o metalu. W dawnych loftach metal ukazywał się w postaci wszelkich rur oraz niezamaskowanych instalacji. Dziś chętnie wybieramy do mieszkań meble wykończone metalem, a także zrobione z niego dodatki. Przykładem mogą być metalowe stoliki i stołki, krzesła i pufy, druciane lampy, geometryczne, metalowe nogi mebli, regały i półki, kwietniki metalowe, wreszcie dekoracje wykonane z metalu.

KOLORYSTYKA

Zdecydowanie w stylu industrialnym króluje paleta czystych bieli i szarości (od antracytu aż po jasne, piaskowe odcienie), a także czerni, które optycznie powiększają przestrzeń, a także powodują wrażenie chłodu i neutralności. Dla ocieplenia wnętrz stosuje się także w akcentach barwy „przybrudzone” np. wypaloną cegłę, ciemną żółć. Ogromną rolę we wnętrzach industrialnych odgrywają barwy metaliczne, przede wszystkim naturalna stal, ale też, oczywiście patynowane, czyli postarzone srebro, złoto lub miedź. Takie barwy występują przede wszystkim w dodatkach, lampach, metalowych meblach, regałach, uchwytach i kwietnikach, wszelkiej metaloplastyce, obrazach wykonanych z metalu.

OŚWIETLENIE

Podstawowa rzecz, to jak najwięcej światła naturalnego, stąd jak największe, niczym nie przysłonięte okna. W pomieszczeniach industrialnych umieszcza się także dużo źródeł światła (to jeden ze znaków rozpoznawczych stylu), przy czym ważne jest, aby mieć możliwość różnicowania poziomu natężenia światła. Stosuje się solidne lampy różnej wielkości, które niemal wyłącznie powinny być wykonane z metalu – stali, miedzi, brązu lub aluminium. Ważne jest także, jak źródła światła zostaną zainstalowane, gdzie ustawimy lampy. Stosuje się często żarówki bez kloszy lub w metalowych oprawach wiszące po prostu na przewodach. Duże, metalowe lampy ustawia się na podłodze, mniejsze dobrze będą wyglądały na stolikach, półkach lub regałach wykonanych z metalu.  

MEBLE

Początkowo w stylu industrialnym łączono surowe wnętrza z artystycznymi i bogato zdobionymi meblami, bardzo często wykonanymi z metalu lub z udziałem elementów metalowych. Były to metaloplastyczne dziełka z wyrazistą ornamentyką – łóżka, stoły, stoliki, krzesła, pufy, ławki, a także regały stojące i wiszące, kwietniki. Często mieszano style i łączono z pozoru nieprzystające do siebie elementy wyposażenia wnętrz, na przykład surowy, prosty stół drewniany i metalowe krzesła, stoliki, stołki czy ławki. We wnętrzach w stylu industrialnym ważny jest indywidualizm, dlatego stawia się na meble z duszą, z historią. Egzamin zdają także meble wykonane współcześnie, lecz stylizowane zgodnie z modą retro, vintage, art deco – i tutaj znów pojawia się metaloplastyka w wielu wydaniach. Metalowe łóżka, krzesła, pufy, ławki, stołki barowe i wiele innych tego typu sprzętów stylizowanych na minione epoki jest dostępnych w ofercie naszego sklepu.  

DODATKI

Odpowiednio dobrane dodatki to rzecz niebagatelna w industrialnych aranżacjach, niezbędna i nadająca im szlif, ostateczny błysk. Oczywiście ten styl nie lubi przesady, liczy się prostota i minimalizm. Po pierwsze stylowe oświetlenie – lampa z drucianym czy metalowym kloszem to kwintesencja stylu. Kolejna rzecz to wprowadzenie do wnętrza staroci - gramofon czy maszyna do pisania lub maszyna do szycia będą doskonałe. Stylowe będą także dodatki, które udają stare przedmioty, np. stojak do kwiatów w formie roweru lub karety. Przy wyborze dodatków należy zwrócić uwagę na wyrazistość elementów, na przykład na ich geometryczne formy, czarno-białe fotografie, monochromatyczne metalowe obrazy, półki i uchwyty. Zdecydowane w wyrazie będą także przedmioty rodem z przeszłości, zdobione nawet fantazyjnie, metalowe cacka. Ważne, aby zachować zasadę: im mniej, tym lepiej. Im ich mniej, tym w pomieszczeniu będzie więcej przestrzeni, a właśnie o to najbardziej chodzi.  

DEKORACJE

Styl industrialny aranżacja pomieszczeń, która sprawia, że są one jak najbardziej przestrzenne i dają poczucie swobody. Urządzając takie wnętrza zdecydujmy się na takie dekoracje, które zajmują jak najmniej miejsca. Doskonałe są takie, które możemy powiesić na ścianie, zwłaszcza wtedy, gdy pomieszczenia są wysokie. Warto postawić na obrazy i plakaty, szczególnie zaś w metalowych ramach lub bardzo modne grafiki wykonane z metalu. Potrafią one znacznie zmienić charakter wnętrza, a ponieważ stwarzają możliwość ich zmiany możemy dostosowywać aranżację do naszych zmieniających się upodobań. Godne uwagi są umieszczone na ścianach proste, monochromatyczne grafiki, fotografie z czerni i bieli, a także abstrakcyjne kompozycje w typowej dla stylu industrialnego kolorystyce. Bardzo ciekawymi dodatkami na ścianach są półki i wiszące regały. Świetnie sprawdzą się także świeczniki, lustra, wieszaki i inne przedmioty wykonane z metalu podkreślające industrialny styl, mają także znaczenie wręcz ikoniczne. Dekoracje w stylu industrialnym to wiele możliwości, choć nawet zwykłe meble mają charakter ozdobny, to jednak należy stawiać na te bardziej fantazyjne, oryginalne, o nietypowych formach.

ROŚLINY WE WNĘTRZU INDUSTRIALNYM

Oddzielny temat to żywa roślinność stylu industrialnym. Podobnie jak w przypadku innych elementów ważny jest umiar. Kierunek jest taki, aby były to bardzo duże albo niewielkie rośliny. Ważne dla stylu są sposoby ich umieszczenia – donice, podstawki, uchwyty, kwietniki, stojaki powinny być wykonane z materiałów typowych dla tego stylu aranżacji oraz w odpowiednich kolorach, stąd preferowane będą wszelkie tego rodzaju sprzęty wykonane z metalu. Większe możliwości zastosowania żywej zieleni stwarza soft loft, czyli stosunkowo nowa odmiana stylu loft. Industrialne wnętrze, którego bazą jest beton lub cegła, odkryte kable i rury oraz surowe drewno, oswaja się dodając akcenty roślinne. A jeśli chcemy dodać więcej zieleni, wówczas stopniowo zmierzamy do aranżacji typu urban jungle. Te style – industrialny – loftowy, soft loft i urban jungle świetnie się zestawiają. Rośliny doniczkowe można eksponuje się w nich na metalowych kwietnikach – zarówno ściennych jak i stojących. Aranżacja wnętrza zyska na spójności i wyrazistości, jeżeli dodamy do tego metalowe półki i regały.

DLA KOGO STYL INDUSTRIALNY?

Styl industrialny to wnętrze zdecydowanie dla indywidualistów, nie każdy będzie się dobrze czuć w takiej przestrzeni. To wybór dla osób o wyrazistej osobowości i charakterze, niezależnych, kreatywnych, nie obawiających się wyzwań. Na pewno nie są to miejsca przytulne i ciepłe, choć można w nich wygospodarować takie obszary. Loftowa, industrialna przestrzeń stwarza wielkie możliwości aranżacyjne i może spełnić oczekiwania wielu osób, wszystko zależy od tego, jak do tego podejdziemy. Styl industrialny jest wciąż modny i popularny. Proste, wyraziste, stylowe loftowe wnętrza są z całą pewnością oryginalne. Decydują się na nie osoby, które lubią przestrzeń, minimalizm oraz niestandardowe dodatki i wykończenie. Aranżując pomieszczenia w industrialnym stylu trzeba pamiętać o odpowiedniej kolorystyce, zastosowaniu materiałów o surowym wyglądzie, wyborze mebli, dodatków i dekoracji wykonanych z elementów metalowych lub surowego drewna, przedmiotów z duszą, stylowych i niepowtarzalnych.

Polecane

pixel