Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Meble jakich potrzebujesz: biurka, ławki do przedpokoju i inne

( ilość produktów: 690 )

MEBLE I ELEMENTY WYPOSAŻENIA WNĘTRZ

Zarówno w dawnych czasach, jak i współcześnie, spotykamy także inne meble i elementy wyposażenia wnętrz o rozmaitym zastosowaniu. W wielu wnętrzach zastosowanie znajdują pufy, miękkie meble do siedzenia będące uzupełnieniem umeblowania salonu lub sypialni. W wielu pokojach dziennych, salonach, pokojach młodzieżowych i dziecięcych, także w kuchniach i jadalniach znajdziemy regały z półkami lub półki wiszące na ścianach w różnorodnych konfiguracjach. Do sprzętów meblowych zaliczyć także możemy wieszaki na ubrania występujące w rozmaitych formach i stylach, wśród których wzięciem cieszą się metalowe wieszaki na ubrania, zarówno wiszące, jak wolnostojące. W przedpokojach, holach, sieniach i korytarzach, używane są półki i szafki na buty, meble przeznaczone do przechowywania obuwia, wykonane głównie z drewna lub metalu, często posiadające dekoracyjne formy. Meblami, które pojawiły się stosunkowo niedawno, a są spotykane w większości mieszkań i domów, są komody i szafki RTV, specjalne meble przeznaczone do przechowywania sprzętu do odtwarzania obrazu i dźwięku, także służące do gier komputerowych. Mamy także do czynienia ze stolikami komputerowymi, które coraz częściej zastępują tradycyjne biurka posiadając parametry dostosowane do potrzeb pracy przy komputerze.

MEBLE NOWOCZESNE, STYLOWE, FUNKCJONALNE, DEKORACYJNE

W sklepie czarnyjelen.pl oferujemy całą gamę mebli i elementów wyposażenia wnętrz reprezentujących różne style, wykonane z różnych materiałów, w zróżnicowanej kolorystyce, w przystępnych cenach. Prezentowane meble pochodzą od renomowanych, rodzimych producentów, są wykonane z najwyższą precyzją z najlepszych, certyfikowanych materiałów pochodzących z legalnych źródeł. Oferujemy stoły do jadalni, ławy do salonu, stoliki kawowe i pomocnicze, regały do salonu, pufy, ławki, komody i szafki RTV. Polecamy także biurka w stylu skandynawskim, kontenerki pod biurko i półki ścienne. W naszym sklepie można także znaleźć meble do przedpokoju - ławki, konsole, półki i szafki na buty, wieszaki metalowe na ubrania. Posiadamy w sprzedaży meble do sypialni - toaletki i szafki nocne, ławki do sypialni, komody i półki ścienne. Oferujemy meble w stylu skandynawskim, meble metalowe i drewniane, tapicerowane, meble w stylu klasycznym i nowoczesnym. Polecamy także inne elementy wyposażenia wnętrz, takie jak kwietniki do roślin, świeczniki, lampki nocne, zegary ścienne, wazony, ramki dekoracyjne, figurki, szkatułki, latarnie i lampiony, dekoracje świąteczne. Zapraszamy do zapoznania się z szeroką ofertą dywanów, wśród których znajdują się dywany do salonu, dywany w stylu klasycznym, nowoczesnym i vintage, dywany do pokoju dziecięcego i dywany typu SHAGGY, chodniki dywanowe na metry, dywaniki łazienkowe i wycieraczki. czarnyjelen.pl to dobry wybór i gwarantowana satysfakcja!

MEBLE TO PODSTAWOWE WYPOSAŻENIE KAŻDEGO DOMU

Ludzie od najdawniejszych czasów używali różnych przedmiotów i sprzętów ułatwiających życie, pomagających w wielu czynnościach czy też dodających splendoru. Najprawdopodobniej pierwsze meble zjawiły się już w najstarszych trwałych siedzibach, jaskiniach, grotach, szałasach. Meblem możemy nazwać już kłodę ułożoną przy ognisku, służącą do siedzenia, a meblem tapicerowanym tę sama kłodę okrytą skórą zwierzęcą. Pierwsze znane nam, udokumentowane meble pochodzą sprzed 4600 lat z okresu starożytnego Egiptu. W ciągu wieków, wraz z rozwojem cywilizacji, powstawaniem coraz bardziej okazałych siedzib, domów, dworów, pałaców, budynków mieszkalnych, tworzono coraz więcej mebli, pojawiały się nowe ich rodzaje, powstawały mody i style - tak jest do dziś dnia i nic nie wskazuje na to, aby kiedykolwiek meble znikły z naszego otoczenia. Meble stanowią podstawowe wyposażenie każdego mieszkania, domu, biura, lokalu, obiektu użyteczności publicznej, są wszędzie tam, gdzie przebywają ludzie. Nie wyobrażamy sobie bez nich normalnego funkcjonowania.

MEBLE I ICH RODZAJE

Meble jako sprzęty użytkowe służące do wyposażenia wnętrz mieszkalnych i publicznych, występują w wielu rodzajach zależnie od ich konstrukcji, funkcji, przeznaczenia, sposobu obróbki, materiałów użytych do budowy czy epoki w jakiej powstały. Najczęściej różnicujemy meble z uwagi na ich funkcję użytkową. Mamy zatem meble do pracy i spożywania posiłków - np. stół, stolik, biurko, do pisania, pracy biurowej i przechowywania - sekreter, sekretarzyk, kabinet; do leżenia, wypoczynku i spania - leżankę, kanapę, łóżko; do siedzenia - krzesło, fotel, puf, ławkę; do przechowywania przedmiotów - szafę, komodę, kredens, regał; meble pomocnicze - np. podnóżek, etażerkę; wielofunkcyjne, takie jak meblościanka czy półkotapczan. Poza funkcjami użytkowymi meble posiadają również walory dekoracyjne i reprezentacyjne.

Skrzynia to jeden z najstarszych mebli użytkowych służących do przechowywania, siedzenia i spania. Ma formę prostopadłościanu o pełnych bokach, najczęściej z zamknięciem w postaci wieka. Skrzynia była protoplastą wielu mebli o budowie skrzyniowej ? komody, kredensu, szafy czy fotela.

Komoda - mebel skrzyniowy służący do przechowywania różnych przedmiotów, a także ekspozycji różnych przedmiotów. Najczęściej jest to skrzynia ustawiona na nogach, posiadająca górny blat, boki, plecy i umieszczane od frontu szuflady. Komody pojawiły się pod koniec XVII wieku we Francji, stały się powszechnie stosowane i niemal całkowicie wyparły używanie skrzyń.

Szafa - mebel skrzyniowy, jedno lub wieloczęściowy, przeważnie prostopadłościenny, z drzwiczkami lub żaluzjami, czasem posiadający szuflady u dołu lub u góry. Szafy wewnątrz wyposażane są w półki i wieszaki. Są sprzętami wolnostojącymi lub też są wbudowane we wnęki. Istnieje wiele odmian szaf, zależnie od ich przeznaczenia, są szafy kuchenne, biblioteczne, ubraniowe itp.

Kredens - mebel skrzyniowy, szczególna odmiana szafy służąca najczęściej do przechowywania naczyń, sprzętów kuchennych, bielizny czy książek. Kredens pojawił się w okresie gotyku a jego rozkwit nastąpił w renesansie, gdy stał się jednym z ulubionych mebli. Kredens jest umieszczoną na nogach skrzynią zamykaną wiekiem lub drzwiczkami. Wewnątrz znajdują się półki na kilku poziomach. Jest wiele form kredensu, czasem jest to kilka ustawionych na sobie szafek z których jedne są otwarte lub oszklone, inne zamykane drzwiczkami, lub też wyposażone w szuflady.

Stół - mebel o konstrukcji szkieletowej lub skrzyniowej składający się z blatu i podstawy w formie nóg lub stelaża. Stoły występują w różnych rozwiązaniach konstrukcyjnych i plastycznych, wykonywane są z różnych materiałów i przeznaczone do szerokiego zastosowania. Dawniej stoły były sprzętami drugorzędnymi. Stoły zdobyły popularność i zaczęły być powszechnie używane dopiero w średniowieczu - od tego czasu stały się jednym z podstawowych mebli używanym w niemal wszystkich pomieszczeniach.

Stolik kawowy, pomocniczy, end of table - niewielki mebel o konstrukcji szkieletowej składający się z blatu i podstawy w formie nogi, nóg lub stelaża. Pojawienie się stolika kawowego łączy się z ceremonialnym piciem herbaty i kawy. W Europie stoliki kawowe zjawiły się w XVII wieku w kawiarniach wiedeńskich, a stamtąd, wraz z popularnością kawy, na całym kontynencie. Później zagościły także do prywatnych domów stając się meblem powszechnie używanym. Mebel ten do dziś dnia zachowuje swoją funkcję jako centralny punkt spotkań towarzyskich, jest kojarzony z gościnnością, przyjmowaniem gości, prowadzeniem ożywionych rozmów i rzecz jasna piciem kawy lub herbaty.

Biurko - mebel skrzyniowy składający się z blatu do pisania wspartej na jednej lub dwóch podporach wypełnionych szufladami. Między podporami znajduje się wolna przestrzeń na nogi. Biurka często posiada nadstawki zaopatrzone w szufladki, przegródki i półeczki. Znana dziś forma biurka ukształtowała się pod koniec XVIII wieku. Jest to duży blat podparty z dwóch stron kolumnami szuflad, z jedną szufladą pośrodku. Współcześnie biurkiem nazywamy także prosty stół do pracy z jedna szufladą, lub też bez szuflady, ustawiony na nogach lub stelażach. Funkcje dawnych podpór z szufladami spełniają dziś kontenerki, które są ustawiane pod blatem lub obok biurka. Szczególną popularnością cieszą się biurka w dzisiejszych czasach, gdy bardzo wiele czasu spędzamy w domu pracując lub ucząc się, czytając, pisząc, korzystając z komputera. Powstało wiele odmian współczesnych biurek, wśród których niezwykle cenione i modne są biurka w stylu skandynawskim, industrialnym i loftowym.

Sekreter - wielofunkcyjny mebel skrzyniowy, stanowiący połączenie komody i biurka. Składa się z podstawy w formie komody lub szafki posiadającej odkładany blat do pisania. Sekretery często posiadają nadstawki z szufladkami, półkami, przegródkami i skrytkami. Były to bardzo popularne mebli w okresie od XVII do połowy XIX wieku, bogato zdobione, malowane, inkrustowane.

Sekretarzyk - niewielki stolik na wysokich nogach do pisania i przechowywania korespondencji, używany głównie przez kobiety. Często były wyposażone w nadstawki z szufladkami, przegródkami i półeczkami, czasem przykrywane od frontu skośną płytą lub żaluzją.

Fotel - reprezentacyjny, komfortowy, mebel do siedzenia z obszernym siedziskiem, oparciem i bocznymi poręczami. Najbardziej reprezentacyjną odmianą foteli jest tron. Fotele były bogato zdobione rzeźbami, a później tapicerką z tkanin lub skórzaną. Współcześnie fotel jest meblem bardzo często używanym w wielu odmianach, są fotele do salonu, klubowe, ogrodowe, biurowe, komputerowe, fotele do lokali gastronomicznych, fotele w teatrach i kinach, ale także fotele samochodowe, które funkcją i formą nawiązują do klasycznych foteli.

Krzesło - jednoosobowy mebel do siedzenia o lekkiej konstrukcji umożliwiające łatwe przestawianie. Zazwyczaj oparte na czterech nogach bez poręczy, z oparciem lub bez. Krzesło znane jest we wszystkich kulturach od starożytności, a od XVI wieku powstaje wiele nowych konstrukcji krzeseł o najrozmaitszych zastosowaniach. Krzesła, w zależności od materiału i wykończenia mogą być twarde lub miękkie, zdobione lub proste, minimalistyczne, mogą też spełniać określone funkcje np. krzesło do jadalni, krzesło do pracy biurowej, krzesło z klęcznikiem, ogrodowe itd.

Ławy, ławki - meble do siedzenia dla kilku osób wykonane w formie prostokątnej płyty z oparciem lub bez oparcia wspartej na jednej lub kilku podporach. Dawniej ławy były deskami przymocowanymi na stałe do ścian najczęściej obok okna i pieca. Ławy służyły także jako stoły do jedzenia, znajdowały się zwykle przy ścianie lub były wsuwane pod stół, który służył do uroczystych, świątecznych posiłków. Współcześnie ławy występują bardzo często w salonach będąc meblami, wokół których organizowane są strefy wypoczynku. Rozpowszechnione są także ławki do przedpokoju, gdzie są meblami pomocniczymi służącymi do siedzenia, pomagającymi przy zakładaniu obuwia, często wyposażonymi w półki na buty lub nawet miejsca do przechowywania - szuflady.

Stołki, taborety - małe lekkie meble do siedzenia przeważnie prostokątne lub okrągłe bez oparcia i poręczy z twardym lub miękkim siedzeniem, wsparte na czterech nogach. Stołki są jednymi z najstarszych znanych ludzkości mebli.

Łóżka, łoża - meble o konstrukcji skrzyniowej lub szkieletowej służące do spania, leżenia, siedzenia itp. Pierwsze łóżka powstały w starożytnym Egipcie.  Pierwsze znane łóżka miały formę prostych skrzyń wykonanej z belek i desek. W średniowieczu pojawiły się skrzynie otwarte z nogami, słupkami w rogach oraz z pełnymi ściankami bocznymi u wezgłowia. W okresie renesansu łóżko staje się meblem ozdobnym i reprezentacyjnym, często posiadającym baldachim.  Od XVIII wieku produkuje się łóżka metalowe, a gdy na początku XIX wieku pojawiły się materace sprężynowe, zasadniczo zmieniła się jakość posłania, ale także zastosowanie łóżka. Po I wojnie światowej zaczęto produkować łóżka wielofunkcyjne służące do spania, leżenia i siedzenia czemu sprzyjały zmienione konstrukcje ? powstały wtedy takie odmiany łóżka, jak tapczan, wersalka, amerykanka.

Kanapa, sofa - kilkuosobowy mebel przeznaczony do siedzenia lub leżenia. Kanapa posiada najczęściej budowę szkieletową, z siedzeniem, oparciem i poręczami bocznymi. Wsparta jest na czterech nogach, obudowanej podstawie lub skrzyni. Kanapy i sofy bardzo często były bogato dekorowane i stanowiły wyjątkowo ozdobne i reprezentacyjne meble. Współcześnie sofy i kanapy są najczęściej częściowo lub całkowicie tapicerowane i stanowią obok ław i stolików kawowych najważniejsze meble w salonach i pokojach dziennych tworząc strefy wypoczynku wraz z zestawami sprzętu RTV.

Leżanka - mebel przeznaczony do odpoczynku w ciągu dnia w pozycji półleżącej, wzorowany na meblach starożytnych. Początkowo były to twarde, wyplatane łoża, które z czasem stały się wygodnymi, bogato zdobionymi, tapicerowanymi meblami salonowymi. W XX wieku powstały proste leżanki skrzyniowe lub szkieletowe bez oparć z wezgłowiem, które można było ustawiać pod różnym kątem. Dziś, poza wyjątkowymi zastosowaniami, np. kozetki, leżanki należą do rzadkości.

Toaleta, toaletka - mebel skrzyniowy lub szkieletowy najczęściej w formie komódki, biurka lub stolika, zaopatrzony w lustro oraz szufladki i przegródki do przechowywania kosmetyków, przyborów toaletowych i drobiazgów. Toaletki od XVIII wieku są popularne w rożnych odmianach konstrukcyjnych i estetycznych, będąc chętnie używane w sypialniach i garderobach, szczególnie jako mebel kobiecy.

Konsola, stolik przyścienny - niewielki mebel skrzyniowy zaopatrzony w blat, szufladę i nogi, służący do eksponowania przedmiotów oraz do przechowywania. Początkowo była to półokrągła półka na stałe przymocowana do ściany. W XVII wieku zyskała na znaczeniu, dodano jej początkowo dwie przednie, później cztery nogi i umieszczano w reprezentacyjnym miejscu. Stawiano na niej np. zegar, wazon, porcelanowe figurki lub rzeźby. Konsola jest meblem pełniącym przede wszystkim funkcje dekoracyjne, choć bywa stosowana także jako stolik pomocniczy przy sofie, czy nawet stolik RTV. Bardzo popularne i cenione są także konsole do przedpokoju, w którym pełnią funkcje zarówno użytkowe, jak i dekoracyjne

pixel