Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Stoły do jadalni - Stoły jadalniane

( ilość produktów: 22 )

STÓŁ DO JADALNI NIEZBĘDNY W KAŻDYM DOMU

W jadalni nie może zabraknąć stołu, czyli mebla, przy którym spożywamy posiłki, spotykamy się, rozmawiamy, gramy w gry, urządzamy rodzinne uroczystości, świętujemy, bawimy w gronie bliskich. Wybieramy stół do jadalni kierując się powierzchnią pomieszczenia, jego stylem, a także liczbą domowników i naszymi zwyczajami. Ważny jest materiał, z jakiego wykonany został stół, jego wymiary, wygląd, funkcjonalność. Stół do jadalni jest zazwyczaj długoterminową inwestycją, dlatego warto dobrze przemyśleć swój wybór. Postawmy na solidny i stylowy stół do jadalni, który posłuży nam przez wiele lat.

STÓŁ DO JADALNI PROSTOKĄTNY, KWADRATOWY, OWALNY, OKRĄGŁY

Stoły do jadalni przybierają różne kształty, najczęściej prostokątne, owalne i okrągłe a także kwadratowe, rzadziej trójkątne. Stoły jadalniane w wersji prostokątnej i kwadratowej są uniwersalne. Odnajdą się w każdym pomieszczeniu, niezależnie od metrażu. Będą prezentować się dobrze zarówno pod ścianą, jak i w centrum jadalni. Używa się ich nie tylko podczas spożywania posiłków, ale też do pracy. Warto pamiętać o tym, że w przypadku stołów prostokątnych trudniejsza jest komunikacja między osobami siedzącymi po przeciwległych stronach stołu; takiego problemu nie sprawiają stoły okrągłe. Stoły owalne, jeśli chodzi o ich funkcjonalność, są podobne do stołów prostokątnych. Mają zastosowanie w reprezentacyjnych, uroczystych wnętrzach ? bardzo często stół o takim kształcie znajduje się w salach konferencyjnych, bowiem zbliża znajdujących się przy nim ludzi, mimo że za sprawą podłużnej formy wyznacza pewien dystans. Stoły okrągłe są meblami, które dobrze wyglądają przede wszystkim w większych pomieszczeniach, głównie ze względu na to, że taki stół powinien być umieszczony w centralnej części jadalni, salonu lub jadalnianej części pokoju dziennego. Niedobrze zaprezentuje się okrągły stół ustawiony pod ścianą. Warto pamiętać o niewątpliwej zalecie okrągłego stołu - każda ze znajdujących się przy nim osób ma równie ważne i wygodne miejsce. Opływowy kształt ma jeszcze jedną zaletę - sprawia, że taki stół jest bezpieczniejszy dla dzieci. Możemy również spotkać stoły trójkątne, które mogą być świetną opcją w przypadku bardzo małych pomieszczeń, gdy można wyznaczyć tylko jeden róg w jadalni.

STOŁY DO JADALNI

Stół jest bez wątpienia jednym z najważniejszych mebli tworzących dom. Jest to zarówno uwarunkowane kulturowo, osadzone w tradycji, związane z praktycznymi potrzebami. Na przestrzeni wieków stół, gdy chodzi o jego podstawową formę, ewoluował w nieznacznym stopniu - zawsze był to blat osadzony na nogach. Blat prostokątny, okrągły lub owalny, cztery nogi, rzadziej jedna lub trzy. Dawniej kamienny, później najczęściej drewniany, współcześnie także z innych materiałów. Stół występuje w wielu pomieszczeniach, w jadalni, reprezentacyjnym pokoju stołowym, w kuchni, lecz także w gabinecie, pracowni. Stół od wieków pełnił przede wszystkim dwie funkcje: był miejscem spotkań i spożywania posiłków. Można mówić także o funkcji rytualnej, ofiarnej (ołtarz), a także roboczej (stół do pracy) ? w tych przypadkach stół nie służył spotkaniom. W najbardziej znanym nam zastosowaniu stół jest miejscem zbliżającym ludzi, wspierającym budowanie relacji, wspólnego celebrowania świąt, spotkań z rodziną i przyjaciółmi, miejscem "domotwórczym". To właśnie stół kojarzy się nam najbardziej z domowym ogniskiem, choć to określenie wiąże się z bardzo odległymi czasami, gdy ludzie gromadzili się wokół ogniska, przy nim spożywali posiłki, prowadzili rozmowy, odprawiali rytuały.
Współcześnie, gdy zmieniły się obyczaje, rodziny są mniejsze, wiele czasu spędzamy w pracy, poza domem, duży stół rodzinny służy nam stosunkowo rzadko, podczas świąt i okazjonalnych spotkań i celebracji. Duży stół w pokoju stołowym czy w jadalni zastąpiły mniejsze stoły w kuchni lub w jadalnej części salonu czy pokoju dziennego. Zawsze jednak są w naszych domach stoły ? kuchenne, w jadalni, drewniane, okrągłe, prostokątne, klasyczne, skandynawskie, białe czy czarne - jednak to stoły.
W ostatnich latach, gdy nową normą stała się praca w domu, w wielu domach jadalnia nabrała znaczenia, ba, w wielu domach się teraz pojawiła. Dla wielu z nas miejsce z większym lub mniejszym stołem stało się nie tylko miejscem spożywania posiłków, lecz również domowym biurem, strefą nauki w domu, przestrzenią artystyczną i rzemieślniczą. Stół do jadalni, stowarzyszony z meblami do siedzenia, pełni teraz różne role, jednak nie przestał odgrywać tych najistotniejszych - tworzyć miejsca spotkań, budowania relacji, zacieśniania więzi.

RODZAJE STOŁÓW DO JADALNI

Jest wiele rodzajów i typów stołów do jadalni, o ich wyborze decydują nasze potrzeby, charakter i wielkość pomieszczenia, liczba osób, które używają stołu, zwyczaje domowników, także styl naszego domu. Stoły różnią się między sobą konstrukcją, funkcjonalnością, a także stylistyką. Najczęściej spotykany, zwykły stół ma stałą powierzchnię użytkową. Jest to zazwyczaj blat i cztery nogi. Inny, dość rozpowszechniony rodzaj, to stół rozkładany, z rozsuwanym blatem. Taki stół sprawdza się rewelacyjnie w przypadku ograniczonego metrażu. Dodatkowy blat chowany jest w konstrukcji stołu, co zapewnia mu estetyczny wygląd. Jeśli chcemy zmieścić przy stole dodatkowe osoby, wystarczy blat rozsunąć, aby zwiększyć powierzchnię mebla.
Ciekawym rozwiązaniem są stoły tzw. smart, czyli stoły składane, będące kombinacją kilku rodzajów. Cechują się wysoką funkcjonalnością. Są tak zbudowane, że mogą stać się nie tylko meblem, przy którym będzie się spożywać posiłki, ale też biurkiem czy nawet toaletką. Po złożeniu stołu może on przypominać zupełnie inny mebel, na przykład służyć jako regał z półkami. Najczęściej spotykanym stołem smart jest kombinacja ławy i stołu ? blat można rozsunąć i podnieść na większą wysokość, aby uzyskać duży stół jadalniany, a gdy już tego nie potrzebujemy złożyć i ponownie używać go w formie niskiej ławy o mniejszej powierzchni blatu.

Z JAKICH MATERIAŁÓW SĄ STOŁY DO JADALNI?

Stoły do jadalni są produkowane z różnego rodzaju materiałów. Spotkamy meble wykonane z drewna, metalu, tworzywa sztucznego, szkła, betonu, materiałów drewnopochodnych, a także z materiałów z recyclingu, np. sprasowanej makulatury lub plastiku.
Najpopularniejsze są stoły z litego drewna, które prezentują się bardzo efektownie, są ponadczasowe i uniwersalne, pasują do niemalże każdej stylistyki. Solidnie wykonane i bardzo wytrzymałe gwarantują użytkowanie przez wiele lat, oczywiście pod warunkiem, że będziemy je odpowiednio pielęgnować i regularnie konserwować. Stoły z pełnego drewna są także bardzo eleganckie i mocno osadzone w tradycji, co nie jest bez znaczenia także w nowoczesnym, designerskim czy nawet ekstrawaganckim wnętrzu. Stoły drewniane wykonuje się z różnych gatunków drewna, co wpływa na kolorystykę i parametry użytkowe. Stoły drewniane są unikatowe ? nie ma dwóch takich samych kawałków drewna. Drewniany stół będzie zawsze oryginalnym elementem wyposażenia jadalni.
Stoły wykonane z płyt meblowych, wiórowej lub MDF, z blatami laminowanymi, mają jedną, istotną zaletę - są bardzo lekkie. Zdecydowanie lżejsze od stołów dębowych blatów z łatwością można przesunąć, a w razie potrzeby nawet przenieść do innego pokoju. Ich zaletą jest stosunkowo niska cena oraz łatwość utrzymania w czystości. Ich estetyka nie odbiega od stołów z litego drewna, wiele z nich wykończonych jest fornirem zachowującym rysunek słojów drewna, a nogi są zazwyczaj wykonywane z pełnego drewna.
Stoły z blatem wykonanym ze szkła świetnie uzupełnią wnętrza nowoczesne, industrialne, loftowe, minimalistyczne. Szkło jest eleganckie i praktyczne, zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach, które optycznie powiększy. Ma jednak swoje wady - łatwo się brudzi, widać na nim każdy odcisk palca, rysę kurz, co oznacza więcej wysiłku dla utrzymania mebla w czystości. Niemniej jednak stoły ze szklanymi blatami są bardzo efektownymi elementami aranżacji.
Bardzo popularnymi w modnych nowoczesnych wnętrzach są stoły wykonane z metalu lub też łączące w swojej konstrukcji metal i drewno. Rewelacyjnie funkcjonują we wnętrzach industrialnych i loftowych. Metal jest naturalny i uniwersalny, świetnie zestawia się ze szkłem, betonem, cegłą i drewnem, a tego rodzaju materiały dominują w industrialnych przestrzeniach. Stoły metalowe mogą mieć ciekawe kształty i faktury, różne kolory. Są także solidne, trwałe i gwarantują użytkowanie przez wiele lat.

STOŁY DO JADALNI KLASYCZNE, NOWOCZESNE, SKANDYNAWSKIE, RUSTYKALNE

W ofercie rynkowej znajdziemy stoły w każdym stylu, czy będą to stoły do jadalni czy stoły kuchenne. Jako że jest to jeden z najważniejszych mebli w domu, projektanci i producenci zadbali o to, aby do każdej aranżacji można było dobrać odpowiedni stół do jadalni.
Stoły do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim są najczęściej białe, proste w konstrukcji, minimalistyczne w formie i bardzo funkcjonalne. W aranżacjach skandi świetnie sprawdzą się także stoły w odcieniach szarości lub jasnych odcieniach drewna. Dobrze odnajdą się także nowoczesne i funkcjonalne stoły rozkładane, bez zbędnych ozdób, na czterech cienkich nogach, prostych lub lekko przekrzywionych.
We wnętrzach klasycznych idealnym wyborem są masywne, stylowe i ponadczasowe stoły wykonane z drewna dębowego. Można postawić również na modele ustawione na dwóch grubych nogach, pięknie przyozdobionych. Eleganckie żłobienia i dekoracyjna belka pod blatem zapewniają elegancki i efektowny wygląd w aranżacji tradycyjnej, rustykalnej i kolonialnej.
W bardzo popularnym stylu vintage możemy wyposażyć jadalnię w oryginalny antyczny stół lub też stylizowany na minioną epokę. Bardzo cenionym obecnie zabiegiem jest przywracanie oryginalnym, zabytkowym meblom ich dawnej świetności lub też odnawianie ich poprzez pomalowanie na odważne, nowoczesne kolory i zestawianie takich mebli z innymi, nowoczesnymi.
Idealnym rozwiązaniem do nowoczesnych jadalni i kuchni są stoły o konstrukcjach prostych, jednorodnej fakturze i jasnej kolorystyce. W nowoczesnym wnętrzach wspaniale zaprezentują się stoły ze szklanymi blatami albo też wykonane z płyty meblowej o wysokim połysku. Jeśli nasza jadalnia lub kuchnia ma charakter industrialny, loftowy, to zdecydowanie warto wybrać stół z metalowymi, najlepiej czarnymi nogami lub stelażem i blatem z litego drewna.
W jadalni w stylu boho najbardziej odpowiedni będzie stół z litego drewna oparty na zwężających się nogach. Jeżeli urządzamy mieszkanie w stylu glamour lub art deco, powinniśmy wybrać stół o nietypowej formie, w ciemnym kolorze, wyraziście zdobiony. Okrągły blat i dekoracyjne nogi będą tu całkowicie na miejscu akcentując stylistykę wnętrza i podkreślając jego charakter.

pixel