Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Szafki RTV i komody pod telewizor

( ilość produktów: 5 )

SZAFKI RTV

Szafka pod telewizor jest meblem stosunkowo nowym, powstała niemal równolegle z pojawieniem się radioodbiorników i telewizorów w domach. Początkowo sprzęt ustawiano na dowolnym meblu ? na stole, szafce, stoliku, nawet kominku. Z czasem, wraz z rozrastaniem się rozmiarów domowego zestawu RTV, powstały szafki dedykowane sprzętowi, które stopniowo ulegały zmianom wraz z pojawianiem się nowych urządzeń RTV. Musiało pojawić się miejsce na odtwarzacz VHS, potem na dekoder telewizyjny, następnie miejsce VHS zajął odtwarzacz DVD, który z kolei ustąpił miejsca odtwarzaczowi blue-ray. W dalszej kolejności do kompletu dołączyła konsola do gier oraz router wifi. Za tymi zmianami musiała nadążyć również idea szafki RTV. Obecnie spotykamy specjalne meble - domowe centra rozrywki, które posiadają miejsca na każdy z używanych sprzętów i są elementami o nawet znacznym stopniu skomplikowania.

SZAFKA POD TELEWIZOR - NIEZBĘDNY MEBEL W DOMU

W każdym domu jest takie miejsce, w którym domownicy gromadzą się, rozmawiają lub oglądają wspólnie program telewizyjny, ulubiony serial, kultowy film, słuchają muzyki lub przeglądają zdjęcia z wakacji. To miejsce zazwyczaj znajduje się w salonie lub pokoju dziennym. Jest zorganizowane wokół ławy lub stolika kawowego, z sofą, fotelami i pufami ułożonymi w podkowę otwarta w kierunku telewizora opartego na szafce telewizyjnej. Zdarza się coraz częściej płaskie duże ekrany zawieszać na ścianie, lecz nadal niezbędna jest szafka, w której znajdzie się dekoder, odtwarzacz, konsola do gier, router wifi, gramofon. Możliwe jest umieszczenie sprzętu RTV w komodzie, kredensie lub na półkach, jednak z uwagi na rozmiary sprzętu oraz okablowanie okazuje się to niewygodne. Dedykowana szafka RTV jest najlepszą opcją, nie tylko pozwala w estetyczny i funkcjonalny sposób zorganizować cały sprzęt RTV, lecz także swoim designem podkreślić styl aranżacji wnętrza.

JAK WYBRAĆ SZAFKĘ POD TELEWIZOR?

Kupując szafkę pod telewizor, warto pamiętać o tym, że dobrej jakości sprzęt posłuży przez co najmniej kilka lat, a potrzeby domowników będą się zmieniać. Warto wybrać taką szafkę RTV, która pozwoli nam na rozbudowę lub modyfikacje zestawu, nie ograniczajmy jej jedynie do ekspozycji telewizora. Wybierzmy model z dodatkowymi półkami, które zapewnią miejsce do przechowywania, np. instrukcji, kabli, filmów DVD czy innych drobiazgów. Wiele szafek RTV posiada półki przeznaczone do umieszczania płyt analogowych, CD, DVD, blue-ray i książek. Warto wybrać taki model, który zapewnia miejsce na nasze zbiory, a także umożliwi przechowywanie sprzętu, którego używamy w połączeniu z telewizorem, np. laptopa, głośników, słuchawek, tabletów i odtwarzaczy. Należy także pamiętać o tym, że szafka pod telewizor powinna być wysokiej jakości i być wykonana z solidnych materiałów. Mimo miniaturyzacji sprzętu sam telewizor, czy też ekran, jest stosunkowo duży i ciężki, a do tego dochodzi waga dodatkowego sprzętu. Warto zatem, aby szafka była stabilna i wytrzymała.

SZAFKA RTV JEST ELEMENTEM WYSTROJU WNĘTRZA

Szafka pod telewizor znajdując się w pokoju w miejscu, na które patrzymy najczęściej, dlatego jej design w połączeniu z wyglądem telewizora ma istotne znaczenie dla wyrazu wnętrza. Szafka RTV powinna być stylistycznie spójna z pozostałymi meblami w salonie oraz innymi elementami wyposażenia. Warto ją wybrać w komplecie z innymi meblami lub dopasować stylistycznie i kolorystycznie do całej aranżacji. W ofercie rynkowej znajdziemy szafki RTV w niemal każdym stylu, klasyczne, rustykalne, skandynawskie, industrialne, glamour i inne. Podobnie z kolorystyką - najczęściej spotkamy szafki białe, świetne do mniejszych pomieszczeń, które optycznie powiększają, czarne, bardzo eleganckie i harmonizujące z ekranem telewizora, lecz łapiące kurz, oraz drewniane, które świetnie odnajdą się zarówno we wnętrzach tradycyjnych, jak i industrialnych.

WIELKOŚĆ SZAFKI RTV

Wybierając szafkę pod telewizor powinniśmy określić jej wielkość. Najbardziej istotnym wymiarem jest wysokość szafki, która powinna umożliwić nam jak najwyższy komfort oglądania. Telewizor powinien być umieszczony na wysokości środka lub tuż poniżej linii oczu. Nie powinniśmy ustawiać lub zawieszać telewizora zbyt wysoko, gdyż niekorzystnie wpływa na komfort i zdrowie sytuacja, gdy musimy unosić głowę podczas oglądania obrazu. Optymalna wysokość szafki RTV to 50-60 cm. Im większy telewizor, tym niższa powinna być szafka. Ważna jest także szerokość szafki RTV - optymalnie powinna być większa od przekątnej ekranu o minimum 5-10 cm.

RODZAJE SZAFEK RTV

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów szafek pod telewizor. Różnią się między sobą przede wszystkim przeznaczeniem do konkretnych wnętrz.
Szafka pod telewizor zamykana - sprzęt jest ukryty za przesuwanymi lub otwieranymi drzwiczkami i jest eksponowany wtedy, gdy tego potrzebujemy. Taka szafka sprawdza się w minimalistycznych wnętrzach, a także w takich mieszkaniach, w których telewizje ogląda się rzadko.
Wisząca szafka na telewizor - jest to mebel, który znajduje zastosowanie w niewielkich pomieszczeniach, tam, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy przestrzeni. Ważne jest, aby szafka nie była umieszczona zbyt wysoko, a także aby była solidna i wykonana z materiałów o wysokiej jakości.
Szafka RTV na kółkach to bardzo dobre rozwiązanie w sytuacjach, gdy potrzebujemy często przemieszczać sprzęt, np. między salonem, kuchnią a jadalnią, czy też w pokoju dziennym, w którym kuchnia jest połączona z salonem.
Meblościanka pod telewizor - jest to swego rodzaju zabudowa telewizora i sprzętu, który jest umieszczony wśród półek, na których znajdują się także inne rzeczy ? książki, płyty, pamiątki, rośliny w doniczkach. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala na stworzenie spójnej kompozycji przestrzennej.

SKANDYNAWSKIE SZAFKI RTV

Wśród wielu szafek pod telewizor, które znajdziemy w ofercie sklepów meblowych, szczególne miejsce zajmują szafki skandynawskie lub inspirowane stylem skandi. Są tworzone zgodnie z filozofią stylu, w którym najważniejsze są prostota i funkcjonalność. To bardzo stylowe meble, które mogą mieć wygląd klasyczny lub też świetnie harmonizować w nowoczesnych aranżacjach. W większości przypadków skandynawskie szafki pod telewizor są stosunkowo niskie, w kolorze białym lub z zachowują naturalną barwę i rysunek słojów drewna. Można także znaleźć szafki czarne lub w kolorze ciemnego drewna. Nóżki szafek są zazwyczaj rozstawione ukośnie na zewnątrz i nie są umieszczane w narożnikach, co ma wpływ na bezpieczeństwo użytkowników. Podobnie jak większość innych mebli skandynawskich, szafka RTV jest przede wszystkim funkcjonalna, co w tym przypadku oznacza sporo przestrzeni do przechowywania. Skandynawskie szafki pod telewizor bardzo często są wyposażone w przesuwane drzwi lub panele, dzięki którym można wewnątrz umieścić większe przedmioty. Szafki są także wyposażane w półki lub szuflady w formie widocznej albo ukrytych za drzwiami. Do produkcji skandynawskich szafek RTV używa się zawsze litego drewna i płyty meblowej wysokiej jakości, choć czasem, dość rzadko, także metalu.
Piękno skandynawskich szafek pod telewizor polega na ich wszechstronności, a w niektórych przypadkach niejednoznaczności. Szafki skandynawskie doskonale odnajdują się nie tylko we wnętrzach skandi, lecz z powodzeniem funkcjonują w aranżacjach industrialnych czy loftowych. Będą także dobrze wyglądać w stylistyce japandi, czyli mieszance stylów skandynawskiego i japońskiego.

NOWOCZESNA SZAFKA POD TELEWIZOR

Wbrew pozorom szafka pod telewizor jest jednym z najważniejszych mebli w salonie. Przykuwa naszą uwagę eksponując ekran, na który patrzymy przez wiele czasu. Znajduje się w miejscu, wokół którego organizujemy przestrzeń strefy wypoczynku. Ma kluczowe znaczenie dla zbudowania spójnej aranżacyjnie kompozycji w naszym salonie. Warto dopracować stylizację naszego wnętrza decydując, czy bardziej pasuje do naszego salonu nowoczesna skandynawska szafka RTV, czy mebel w stylu loftowym, glamour czy tradycyjnym. Z pewnością współczesne mieszkanie nie może obyć się bez odpowiednio dobranej, funkcjonalnej i stylowej szafki RTV.

pixel