KONSOLA – LUKSUSOWY MEBEL DLA KAŻDEGO
KONSOLA – DEKORACYJNY MEBEL Z HISTORIĄ
Konsola powstała jako element architektury i była kamiennym lub wykonanym z cegły elementem podpierającym rzeźbę. Jej nazwa pochodzi od francuskiego słowa „console” oznaczającego wspornik. Była zatem konsola półką przymocowaną do ściany wzmocnioną ozdobnymi podporami. Służyła eksponowaniu różnych przedmiotów, często rzeźb, figurek, wazonów, zegarów. Z czasem blat konsoli, wykonywany z marmuru lub drewna, podparto jedną lub dwiema rzeźbionymi nogami, a nad konsolą zaczęto umieszczać lustro w ozdobnej ramie. Powstało pojęcie stołu konsolowego, czyli wąskiego blatu na nogach przymocowanego do ściany. Pod koniec XVII wieku konsola otrzymała cztery i choć stała się samodzielnym meblem, to tak naprawdę nie oderwała się od ściany – w dalszym ciągu była ustawiana tuż przy niej. Dopiero w XX wieku zaczęto używać konsoli także bez kontaktu ze ścianą, ustawiając ją na przykład w salonie przy sofie, gdzie pełni funkcję stolika pomocniczego. Konsola z zawieszonym nad nią lub ustawionym na niej lustrem zaczęła także pełnić funkcje toaletki.
Zmieniająca swą formę i konstrukcję konsola nie zmieniła jednak swej podstawowej, pierwotnej funkcji, którą było i nadal jest stanowienie oprawy dla elementów dekoracyjnych. Ustawiona w przedsionku, przedpokoju, holu lub reprezentacyjnej części domu konsola jest meblem, który wita wchodzących do domu, dekoruje przestrzeń powitalną, jest wizytówką gospodarza. Jest także meblem praktycznym – może być wyposażone w szufladki tworzące miejsce do przechowywania, blat służy do odkładania wielu przedmiotów, organizuje przestrzeń tworząc obszar nad i pod konsolą. Konsola współcześnie jest niezwykle cenionym, pełnym wdzięku meblem znajdującym się w przestrzeni wejściowej, podobnie jak dawniej decydującym o jej charakterze, wpływającym na styl o osobowość wnętrza.
KONSOLA – WSZECHSTRONNY MEBEL DO PRZEDPOKOJU
Przedpokój to przestrzeń przejściowa, zazwyczaj wąska, często przybierająca formę korytarza. Sienie lub hole w domach, nawet jeśli nie są wąskimi pomieszczeniami, to służą do przechodzenia i większość powierzchni pozostaje pusta. Do takiej przestrzeni naturalnym wyborem są wąskie meble, ustawione pod ścianami – szafki, półki, wąskie, smukłe stoły – konsole.
Konsola to doskonały sposób na uczynienie przedpokoju bardziej użytecznym i stylowym. Zapewnia praktyczną powierzchnię do odkładania przedmiotów, takich jak klucze czy poczta, pozwala przechować akcesoria do pielęgnacji odzieży czy butów. Pod konsolą tworzy się idealne miejsce na stylowe kosze i pojemniki do przechowywania, tworzące wraz z konsolą estetyczną kompozycję. Na konsoli można ustawić ozdobną lampę, wazon lub inne dekoracyjne przedmioty, które przepięknie ozdobią wnętrze holu lub przedpokoju. Konsola wyznacza także przestrzeń nad blatem, gdzie możemy zawiesić ozdobne lustro, obraz lub fotografię. W ten sposób konsola staje się meblem wszechstronnym, organizującym przestrzeń, oferującym miejsce do przechowywania, a nade wszystko dekoracyjnym, tworzącym styl, wizytówką naszego domu.
KONSOLA SKANDYNAWSKA, RUSTYKALNA, VINTAGE, GLAMOUR, LOFTOWA
Konsola jest meblem bardzo modnym, dobrze widzianym w każdej stylizacji. O jej znaczeniu i popularności świadczy fakt, że występuje w każdym stylu wnętrzarskim.
Do wnętrz eklektycznych stosuje się często klasyczne białe konsole z szufladkami i toczonymi nóżkami. Konsole industrialne mają proste formy i są wykonane z drewna i metalu, często także zaopatrzone są w półki. Wnętrza skandynawskie preferują konsole wykonane z drewna oparte na wąskich, prostych nóżkach, także zaopatrzone w szufladki. Konsola w nowojorskim stylu może mieć marmurowy blat i korpus ze szlachetnego, politurowanego drewna. W nowoczesnej aranżacji świetnie odnajdzie się konsola z półkolistym blatem i umieszczonym nad nim owalnym lustrem. Wnętrze wintage glamour to oczywiście konsola z wygiętymi nóżkami, marmurowym blatem, złotymi lub srebrnymi akcentami. W aranżacji modern glamour zaistnieje konsola o nowoczesnej formie, wykonana z metalu i szkła, w kolorystyce złotej lub srebrnej. W designerskim, minimalistycznym wnętrzu wspaniale odnajdzie się konsola w całości wykonana ze szkła. Biała konsola z szufladkami i delikatnymi rzeźbieniami to dobry wybór w domu prowansalskim. Loftowe wnętrze genialnie uzupełni konsola z metalu wykończonego czarną farbą lub w naturalnej barwie, albo też wykonana z drewnianych elementów pochodzących z odzysku.
ARANŻACJA KONSOLI PRZYŚCIENNEJ W PRZEDPOKOJU
Konsola jest meblem o specyficznym charakterze i jej w umiejscowienie w przedpokoju lub holu nie może być dziełem przypadku. Istnieje kilka zasad, jakimi powinniśmy się kierować aranżując konsolę przyścienną w tym pomieszczeniu.
Podstawowa zasada dotyczy miejsca – konsola powinna znaleźć się przy ścianie ustawiona tak, aby nie tamowała swobodnego przejścia. Czasem wykorzystuje się do tego celu znajdującą się w tym miejscu wnękę, lub też przestrzeń pod schodami, o ile znajdują się w przestrzeni wejściowej. Konsolę należy ustawić na jednej z dłuższych ścian. Warto wziąć pod uwagę światło, które będzie miało znaczenie, gdy zechcemy nad konsolą umieścić lustro lub inne elementy dekoracyjne.
Kolejna zasada dotyczy kompozycji. Konsola organizuje przestrzeń wyznaczając miejsce określone blatem, przestrzeń nad nim i pod nim. Nad konsolą umieszczamy element równoważący, lustro, obraz, kolekcję fotografii w ramkach, rośliny w doniczkach, półkę lub regał. Element nad konsolą może być dodatkowo oświetlony, na przykład kinkietem. Blat konsoli służy do ułożenia tacy, misy lub pudełka na klucze i inne drobiazgi, ustawienia lampy, wazonu z kwiatami, ozdobnego przedmiotu. Pod konsolą możemy umieścić kosze, pojemniki lub regał na buty albo inne przedmioty, także dekoracyjne – to może być kosz z drewnem, pojemnik z książkami lub gazetami, wiele zależy od stylu naszego mieszkania i naszych preferencji. Pod blatem konsoli, jak również obok niej, może znaleźć się także puf, otomana lub ławeczka, a także stojąca lampa podłogowa lub stojak na parasole. W ten sposób tworzymy dobrze zakomponowany, pełen wyrazu, ciekawie prezentującą się strefę powitalną, jeszcze jeden miły kącik w naszym wnętrzu.