Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Historia świec ozdobnych i zapachowych

2022-02-01
Historia świec ozdobnych i zapachowych

Świece są używane przez nas od tysięcy lat i co ciekawe, ich forma nie uległa zasadniczym zmianom – świeca to wciąż knot zanurzony w tłustej, palnej substancji. Kiedy powstały świece i jak zmieniała się na przestrzeni lat technologia ich wykonywania, a także sposoby ich używania?
Pierwsze znane nam ślady świec są datowane na około 3000 lat przed naszą erą i dotyczą świec z sitowia, tzw. ruslights, które stosowali starożytni Egipcjanie. Były to jakby lampy trzcinowe tworzone przez zanurzenie wysuszonej łodygi rośliny szuwarowej w roztopionym tłuszczu zwierzęcym. Rushlights nie miały knota, wyglądem przypominały bardziej pochodnie niż świece. Były bardzo proste i tanie w wykonaniu, przez wiele wieków używane były przez biednych.


Uważa się, że pierwsze świece przypominające znane nam dziś, stworzyli Rzymianie. Owijali oni rolkę papirusu wokół sznurka i zanurzali go wielokrotnie w łoju wołowym lub baranim. Takie właśnie świece były popularne w całej Europie przez długi czas. Ich zaletą były łatwo dostępne materiały i związany z tym niewielki koszt. Sporą wadą świec łojowych było wydzielanie podczas palenia nieprzyjemnego zapachu oraz obfitego dymu. W tych czasach w innych częściach świata do produkcji świec używano dostępnych w danych regionach tłuszczów zwierzęcych i roślinnych – na przykład w Chinach tłuszczu wielorybiego, a w Japonii tłuszczu z orzechów, w Indiach wosku z owoców drzewa cynamonowego.


Przełom nastąpił w czasach wczesnego chrześcijaństwa, gdy w Europie Zachodniej pojawiły się świece z wosku pszczelego. Świeca taka, w odróżnieniu od świecy łojowej, paliła się czysto, bez gryzącego dymu i sadzy, dawała lepsze światło, a podczas palenia roztaczała przyjemny zapach. Wosk pszczeli nie był jednak tanim materiałem, na takie świece stać było ludzi zamożnych, a także duchownych. Hodowlą pszczół zajmowali się wówczas głównie zakonnicy – być może właśnie z tego powodu świece mocno związały się z obrzędami religijnymi.
Kolejne ulepszenie przyniósł wiek XVIII, gdy do produkcji świec zaczęto wykorzystywać spermaceti, substancję pozyskiwaną z wielorybów. Była ona lepsza od łoju i wosku pszczelego, była twardsza i nie topiła się w cieple, paliła się jasno i wydzielała przyjemny zapach.


Rewolucja nastąpiła w XIX wieku – we Francji opracowano technologię wyodrębniania kwasu stearynowego ze zwierzęcych kwasów tłuszczowych, co pozwoliło uzyskać czysty wosk zwany stearyną. Kolejnym krokiem było wynalezienie maszyny do formowania świec i rozpoczęto ich masową produkcję. W drugiej połowie XIX wieku chemicy oddzielili parafinę od ropy naftowej i uzyskali bezwonny, tani, czysto spalający się wosk parafinowy. Świece parafinowe stały się powszechnie dostępne.


W tym samym XIX wieku została wynaleziona żarówka, co sprawiło, że z czasem świece przestały być potrzebne do zapewnienia źródła światła. Produkcja świec znacznie spadła i utrzymywała się na niskim poziomie aż do połowy XX wieku. Wtedy diametralnie zmieniło się zastosowanie świec – zaczęto traktować je jako artykuł dekoracyjny przydatny w tworzeniu przytulnej atmosfery. Świece zyskały także uznanie jako efektowny upominek dobry na każdą okazję. Był to renesans świec, projektowano je w coraz większej gamie rozmiarów, kształtów i kolorów, pojawiły się również świece zapachowe, znane i lubiane do tej pory.
Lata 90. XX wieku to kolejny wzrost popularności świec, związany z opracowaniem nowych rodzajów wosków do świec. Powstał wosk sojowy, który jest woskiem naturalnym, bezpieczniejszym dla naszego zdrowia, środowiska, a także bardziej wydajnym niż parafina. W tym samym czasie pojawiły się też inne woski roślinne, jak wosk palmowy, kokosowy czy rzepakowy lub konopny.

ŚWIECE W CZASACH WSPÓŁCZESNYCH

Dziś nie używamy świec zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem. Nieustannie zyskują na popularności na całym świecie nie będąc już głównym źródłem światła. Są wspaniałym elementem dekoracyjnym, a także służą budowaniu atmosfery. Towarzyszą świętowaniu w gronie bliskich, tworzą romantyczny nastrój, pomagają się zrelaksować. Ozdabiają wszelkiego rodzaju ceremonie, akcentują domową przytulność, roztaczają ciepły, piękny, magiczny blask. Ich bardzo popularna odmiana, świece zapachowe, używane są w aromaterapii, wspierają styl wellness.
Na rynku dostępne są różne rodzaje świec. W dalszym ciągu produkuje się świece z wosku pszczelego i świece parafinowe, coraz więcej jednak można spotkać zyskujących uznanie świec z naturalnych wosków roślinnych, takich jak bardzo cenione świece sojowe.


Uznaniem cieszą się świece tradycyjne w formie, wąskie i wysokie, które umieszcza się w świecznikach i lichtarzach – są one używane podczas ceremonii i uroczystości, eleganckich posiłków, odświętnych spotkań i zgromadzeń, obrzędów liturgicznych.
Ogromną popularnością cieszą się cały czas świece ozdobne, które przybierają najrozmaitsze formy, minimalistyczne, geometryczne, bogato zdobione i kolorowe, będące rzeźbami niejednokrotnie niewielkimi kopiami dzieł antycznych, figurkami, kształtami upodobnionymi do znanych przedmiotów. Często wyróżniają się dodatkami zatopionymi w wosku, takimi jak ziarnka piasku lub kawy, muszle czy płatki kwiatów. Świece dekoracyjne są chętnie wybieranym prezentem odpowiednim na niemal każdą okazję. Są także wykonywane na zamówienia indywidualne lub też specjalnie projektowane i produkowane jako upominki firmowe.
Wielkim wzięciem cieszą się świece zapachowe, które również przybierają dekoracyjne formy, lecz podczas palenia wydzielają wspaniałe aromaty. Dostępne są świece zapachowe o wszelkich możliwych zapachach. Oferowane są świece o nutach kwiatowych (np. jaśmin, konwalia), świeżych (np. morski), owocowych (np. arbuz, truskawka, grejpfrut, pomarańcza), świątecznych (pierniki, grzane wino), leśnych (np. świerk, jodła), orientalnych (np. opium, paczuli, cynamon), kulinarnych (panna cotta, miętowa czekolada, karmel, ciasto brownie, czy nawet... o zapachu dymu.


W ostatnich latach ogromną popularność zdobyły świece w słoiku. Na słoiki zapanowała prawdziwa moda, podaje się w nich herbaty w dobrych restauracjach, koktajle i desery. Z pomysłu skorzystali także producenci świec. Przezroczysty i żaroodporny słoik doskonale nadaje się do tego, aby umieścić w nim wosk. Słoiki mogą przybierać rozmaite, ciekawe formy wzbogacając w ten sposób końcowy efekt.
Autentycznym hitem w ostatnich czasach są świece do masażu, szczególnie zaś te, które powstały na bazie wosku sojowego z domieszką olejków eterycznych. Świece z dodatkiem ziół, np. bazylii lub rzeżuchy, działają uspokajająco i relaksująco, a rozpuszczony pod wpływem temperatury wosk doskonale nadaje się do masażu stóp, dłoni czy całego ciała.


Wciąż chętnie używane są niewielkie świece, tzw. tealight, które służą do podgrzewania napojów i potraw. Takie świece również umieszcza się w ozdobnych latarenkach i lampionach.
Świece, podobnie jak wiele innych rzeczy, poddały się modzie DIY (do it yourself). Bardzo wiele osób na całym świecie samodzielnie, z ekologicznych surowców, wykonuje świece DIY – zarówno ozdobne, jak i zapachowe, świece w słoiku i w innych naczyniach. Popularne są specjalne zestawy do własnoręcznego wyrobu takich świec.

ŚWIECE TO MAGIA, ŚWIĘTO, NASTRÓJ, ZDROWIE

Świece są jednym z niewielu przedmiotów, które powstały kilka tysięcy lat temu i w niezmienionej formie towarzyszą człowiekowi do dziś dnia. Nic nie wskazuje na to, aby ta sytuacja miała się zmienić. Żywy ogień zawsze będzie budził pozytywne emocje, akcentował uroczyste, wyjątkowe chwile, ozdabiał wnętrza ciepłym światłem, odwoływał się do natury, wpływał na nasze samopoczucie. Jest w nim niepojęta magia, uroczystość, sacrum. Nowoczesne świece służą nam w wielu sytuacjach, emanując zapachami wspierają terapię, pomagają nam zrelaksować się, stworzyć wyjątkowy nastrój, wspaniale dekorować nasze wnętrza.
W sklepie czarnyjelen.pl oferujemy szeroki wybór wyjątkowych świec, wśród których są świece dekoracyjne, świece zapachowe, świece w słoiku, wkłady do lampionów, świece w słoiczkach z kloszami i wiele innych. Proponujemy markowe świece w modnych formach, złote, srebrne, marmurowe, czarne, białe, świece sojowe, mini lampiony, tealighty i inne. Zapraszamy!

pixel