Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Cechy stylu skandynawskiego

2021-12-30
Cechy stylu skandynawskiego

W architekturze wnętrz mówimy o stylu rustykalnym, klasycznym, industrialnym, loftowym, kolonialnym, skandynawskim, hygge, lagom, prowansalskim, retro, shabby chic, marynistycznym, boho, francuskim, romantycznym, toskańskim, wiejskim i wielu innych. Co rozumiemy określając styl wnętrza? Określa on estetykę pomieszczeń, zastosowane kolory, materiały rodzaj mebli i dodatków. Często odwołuje się do stylu życia, czy nawet filozofii, jak w przypadku hygge czy lagom, stylów będących odmianami stylu skandynawskiego.

Styl skandynawski - cechy

Styl skandynawski, zwany także scandi, coraz bardziej popularny w ostatnich latach, ma swoje źródło w Europie Północnej. Surowość i chłód klimatu północy inspirują miłośników wnętrz. Główną cechą stylu skandynawskiego jest silny związek z naturą. Wnętrza w stylu skandynawskim charakteryzuje minimalizm i prostota formy. Jasne ściany, drewno i funkcjonalne meble podkreślają jego naturalność. Prosty i wygodny styl skandynawski świetnie sprawdza się zarówno w małych mieszkaniach, jak i w domach. Jego jasna kolorystyka optycznie powiększa wnętrze, a surowe drewno je ociepla. Geometryczne wzory i pastelowe kolory dodatków ożywiają całość skandynawskiej aranżacji. We wnętrzach skandynawskich bardzo często znajdują się piece kaflowe lub kominki. Kluczowe są również lampy – raczej dające ciepłe światło. Domy i mieszkania skandynawskie mają niezwykle rodzinny charakter, stąd najważniejszym znajdującym się w nich elementem jest stół. Zazwyczaj stoi on w centralnym puncie mieszkania i to właśnie wokół niego organizowana jest reszta przestrzeni. Meble są zdecydowanie proste i minimalistyczne, a najważniejszym materiałem jest drewno. Kolorem, który dominuje w stylu skandynawskim, jest biały. Mimo wszechobecności bieli, jest to styl raczej chłodny.

Z miłości do natury

Skandynawski design to hołd złożony naturze. Z tego względu we wnętrzach skandynawskich domów bardzo często na podłodze znajdują się długie deski o wyrazistych słojach, czasami pobielane. Duże znaczenie ma również funkcjonalność – każdy element mieszkania powinien być piękny i jednocześnie praktyczny. Styl skandynawski charakteryzuje się także wysoką jakością materiałów, które służą przez wiele lat, a nawet pokoleń.
Funkcjonalnie i praktycznie
Prostota, nawet surowość, a także funkcjonalność są kluczowe w skandynawskim designie. Wszystko jest zastosowane z jakiegoś powodu, nie ma tu miejsca na przypadek, na ornament będący jedynie ozdobą, dekoracją, wszystko ma tutaj swój cel. Ważne jest przy tym, aby wszystko było dokładnie przemyślane, wykonane z najlepszych materiałów, nie ma mowy o niestaranności czy tandecie. Najważniejszymi materiałami w stylu skandynawskim jest drewno i metal. Podstawowymi w architekturze wnętrz skandynawskich są białe ściany i drewniane podłogi.

Naturalne światło

Niezwykle istotnym elementem stylu skandynawskiego jest naturalne światło dzienne. Klimat skandynawski nie cechuje się nadmierną ilością światła, dlatego tak ważne jest, aby w jak największym stopniu korzystać ze światła, które w naturalny sposób dociera do domów i mieszkań. Skandynawowie nie zasłaniają okien albo robią to w wyjątkowo rzadkich wypadkach. W skandynawskim domu duże okna w salonie, jadalni, sypialni powinny być odsłonięte, aby do wnętrza wchodziło jak najwięcej naturalnego światła.

Minimalistyczna forma

Bardzo ważną cechą stylu skandynawskiego jest minimalizm. Znajdujące się w domu meble powinny być maksymalnie proste i funkcjonalne, a także nie może ich być zbyt wiele, nie więcej niż jest to naprawdę potrzebne. Skandynawowie uważają, że jeśli brakuje nam miejsca na przechowanie wszystkich drobiazgów to problemem jest ich nadmiar, nie brak dodatkowego mebla do ich przechowywania. Ważną cechą leżącą u podstaw stylu skandynawskiego jest przekonanie, że lepiej posiadać niewiele rzeczy, nawet droższych, za to o wysokiej jakości, niż dużo tanich o jakości przeciętnej lub niskiej.

Dodatki w skandynawskim wnętrzu

Mimo minimalistycznego, zasadniczego podejścia do urządzania wnętrz, w skandynawskich domach i mieszkaniach znajduje się znaczna ilość dodatków. W dużym stopniu spowodowane jest to chłodnym klimatem, który powoduje, że w skandynawskim wnętrzu znajdziemy przytulne i ciepłe tkaniny. Będą to narzuty na łóżko, koce, pledy, poduszki – koniecznie w jasnych kolorach. Dodatki zazwyczaj występują w jasnych barwach, jednak czasem tworzą wyraziste akcenty kolorystyczne, wówczas pojawia się w nich turkus lub nawet czerwień.
Praktyczność i funkcjonalność powodują również, że wiele dodatków łączy się ze światłem, którego na Północy nie ma zbyt wiele. Skandynawowie kochają świece, umieszczają je niemal w każdym pomieszczeniu, w salonie, jadalni, sypialni, łazience. Nie wynika to wcale z romantycznych pobudek, o co moglibyśmy podejrzewać mieszkańców Południa. Światło silnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa i powoduje, że wnętrze staje się bardziej przytulne.

Salon w stylu skandynawskim

Salon w skandynawskim wnętrzu jest oczywiście minimalistyczny, a to oznacza, że musi być przemyślany. Najważniejsze jego cechy to przestronność i jasność. Duże okna są całkowicie odsłonięte. W kolorystyce dominuje biel i jej odcienie, którą przełamuje się naturalnymi kolorami ziemi, czyli odcieniami zieleni, szarości, brązów, beżów.
Meble w salonie, jak w całym skandynawskim domu – minimalistyczne, funkcjonalne, praktyczne. Jasna, najlepiej biała sofa i drewniana ława lub stolik kawowy. Lampa podłogowa, jasny dywan, szafa lub regał – wszystko najlepiej z białego drewna. Kolor wprowadzają dodatki – poduszki, narzuty, koce. Klimatyczne świece, ceramiczne patera lub waza barwy żółtej lub czerwonej. Na ścianie obraz lub grafika, kilim lub artystyczna instalacja. Kluczem jest oszczędność, dobrze pojęty umiar – kolorowe dodatki mają wyłącznie charakter pojedynczych akcentów.

Sypialnia w stylu skandynawskim

Podobnie jak w każdej sypialni na całym świecie, centralnym elementem sypialni w skandynawskim stylu jest łóżko. Minimalistyczne, solidne, z drewnianą lub metalową ramą, pozbawione zdobień. Po obydwu stronach łóżka szafki nocne wraz z lampami, proste i minimalistyczne. We wnętrzu skandynawskiego pokoju sypialnego powinna znaleźć się także szafa najlepiej z białego drewna, o dużej pojemności, taka, aby można w niej zmieścić wszystkie ubrania, a także równie prosta, co pojemna drewniana komoda. Skandynawska sypialnia to także porządek i umiar.
Ściany sypialni zazwyczaj są białe, co pozwala na rozjaśnienie i optyczne powiększenie pomieszczenia. Biel jest także świetnym tłem dla drewnianych mebli i dodatków w kolorach ziemi. Do wnętrza wprowadza się kolor stosując miękkie narzuty, koce, poduszki. Ważne są także lampy – górna, boczne kinkiety, lampki nocne. Także lampy powinny być proste, bez zdobień, o neutralnych wzorach.
W skandynawskiej sypialni panuje surowa prostota, lecz nie oznacza to całkowitego braku dekoracji. Przytulności dodają dywan, zasłonki, narzuta na łóżko, poduszki – wszystkie z naturalnych materiałów. Na ścianach mogą znaleźć się fotografie w ramkach, plakaty lub grafiki, ważne, aby nie było ich nazbyt dużo i nie były krzykliwe. Styl skandynawski czerpie inspiracje z natury, w sypialni spotkamy także rośliny doniczkowe umieszczone na parapecie okna, na komodzie, zawieszone na ścianie lub ustawione na prostych, drewnianych lub metalowych kwietnikach.

Łazienka w stylu skandynawskim

Łazienka w stylu skandynawskim to naturalne materiały i stonowana kolorystyka, która rozświetla wnętrze. Podobnie jak w innych pomieszczeniach, tak i tu spotykamy połączenie bieli i drewna. Łazienka skandynawska jest jasna i prosta, z uporządkowaną przestrzenią, odsłoniętymi oknami, bez zbędnych mebli i dekoracji, ze ścianami białymi lub jasnoszarymi. Podłoga z naturalnego drewna lub z płytek imitujących drewno. W łazienkach skandynawskich, obok drewna, chętnie stosowanym materiałem jest także naturalny kamień, który może być użyty np. jako blat pod umywalkę.

Podsumowanie

Styl skandynawski to – w kilku słowach – minimalistyczne, proste, jasne i funkcjonalne wnętrza, w których dużą rolę odgrywają naturalne, najczęściej drewniane elementy. Ich podstawową ideą jest celebrowanie codzienności w miejscu, które zapewnia komfort bycia zarówno z sobą, jak i z innymi, jest jednocześnie przytulne i zawiera tylko takie rzeczy, których naprawdę potrzebujemy.

pixel