Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dywany tradycyjne, klasyczne i w tureckim stylu

( ilość produktów: 54 )

DYWANY W KLASYCZNYM STYLU

Mówiąc o dywanach klasycznych mamy do czynienia z różnymi odmianami, znajdą się wśród nich dywany perskie, dywany orientalne, dywany wzorzyste lub monochromatyczne, prostokątne i owalne. Zazwyczaj jednak mamy na myśli wysokiej jakości dywany tradycyjne nawiązujące formą i wzorem do oryginalnych dywanów perskich, które na krawędziach posiadają misterny wzór w ramie, a w centrum główny, większy motyw. Dywany klasyczne mogą być wykonane z różnych materiałów: wełny, jedwabiu, bawełny, konopi. Współczesne dywany wzorowane na orientalnych wykonywane są z wysokiej jakości włókien syntetycznych obdarzonych niezwykłymi właściwościami i walorami często przewyższającymi oryginalne dywany perskie. Klasyczne dywany nie wychodzą z mody towarzysząc nam od lat. Już od dawna przestały pełnić jedynie praktyczną rolę, lecz stanowią także znaczący element wystroju wnętrza i tworzenia jego charakteru. Klasyczne dywany w zależności od formy wzbogacają wystrój mieszkania podkreślając wyraziście jego styl, lub też sprawiają, że staje się ono bardziej spokojne i przytulne. Klasyczny styl definiujemy jako ponadczasowy i estetyczny, kultowy, stymulujący nostalgiczne uczucia. Styl klasyczny jest idealny dla tych, którzy cenią antyki, klasyczne dzieła sztuki, symetrię i inne elementy wystroju, które są naznaczone historią. Styl klasyczny to harmonia, porządek i przyjazny urok. Klasyczne mieszkania mają zazwyczaj ściany w neutralnych barwach, a znajdujące się w nich meble i elementy wystroju, w tym dywany, wprowadzają kolor i wyraziste formy, tworząc w rezultacie ciepłe i przytulne przestrzenie o uroczystym charakterze. Klasyczny dywan jest idealny do wyznaczenia strefy relaksu w salonie, podkreślenia odświętnej aury stołu w jadalni, ocieplenia obszaru wypoczynku w sypialni.

WZORNICTWO DYWANÓW KLASYCZNYCH

Tradycyjne dywany produkowane współcześnie czerpią z wzorów orientalnych - znajdziemy ogromny wybór dywanów z klasycznymi ornamentami roślinnymi i kwiatowymi charakterystycznymi dla Orientu. Wyróżniają się niepowtarzalnym wzorem złożonym z ramy znajdującej się przy brzegach oraz centralnej, bardzo dekoracyjnej rozety. Nowoczesne dywany klasyczne bardzo często posiadają także wzory geometryczne czy abstrakcyjne, a wspólnym mianownikiem z tradycyjnymi odpowiednikami jest harmonia kształtów i barw. Wiele dywanów mają taką samą wartość jak piękny obraz lub rzeźba i tak są używane we współczesnych mieszkaniach, głównie jako ozdoba, często nawet umieszczana na ścianie. Do tradycyjnej ornamentyki nawiązują także dywany vintage, które zachowują orientalne wzory z zamierzonym efektem przetarcia, patyny, aby nadać im wiekowego charakteru. Współczesne dywanów klasycznych wersje posiadają daleko bardziej zróżnicowaną kolorystykę, istniejące dziś barwniki syntetyczne pozwalają na uzyskanie praktycznie każdego koloru i odcienia, co nie było możliwe w dawnych czasach, gdy używano barwników naturalnych.

DYWANY TRADYCYJNE WE WSPÓŁCZESNYCH WNĘTRZACH

Dywany tradycyjne doskonale odnajdują się we współczesnych wnętrzach, nie tylko tych, które są klasycznie zaaranżowane. Przyczyniają się do tego ich ponadczasowość, estetyka a także względy kulturowe powodujące, że dobrze się czujemy w miejscach zaakcentowanych przez elementy nawiązujące do tradycji. Także we wnętrzach na wskroś nowoczesnych, w aranżacjach industrialnych i loftowych, umieszczane są dywany vintage z wzornictwem nawiązującym do klasyki. Współczesne dywany tradycyjne cechują się ponadto niezwykłymi właściwościami, które pozwalają na użytkowanie ich w nowych wnętrzach, z ogrzewaniem podłogowym i klimatyzacją, doskonale pozwalają na zachowanie czystości, są antystatyczne i hipoalergiczne. Nowe technologie wytwarzania pozwalają także na uzyskanie runa o niezwykłej kolorystyce, fakturze i właściwościach, co skłania nas do wyboru tych właśnie dywanów. Współczesne dywany klasyczne zachowały także tradycyjne formy i proporcje swych oryginalnych odpowiedników, są głównie prostokątne, lecz także owalne, rzadziej okrągłe lub kwadratowe. Tradycyjny wygląd i nowoczesne właściwości powodują, że nie znikają one z naszych domów i nic nie wskazuje na to, aby to miało się zmienić.

KLASYCZNE DYWANY POKOJOWE W KAŻDYM POMIESZCZENIU W DOMU

Dywany klasyczne są niezrównanie wszechstronne, co oznacza, że pasują do każdego pomieszczenia w domu, od przedpokoju, łazienki, kuchni, przez salon, jadalnię, sypialnię, gabinet po taras, sprawiając, że dotyk z podłogą jest przyjemniejszy i bardziej miękki, a wnętrze zyskuje oryginalny, niepowtarzalny charakter. Ogromny wybór dywanów tradycyjnych w szerokiej gamie kolorystycznej i wielu wzorach i rozmiarach powoduje, że bez problemu znajdziemy właśnie takie dywany, które idealnie odpowiadają naszym gustom, oczekiwaniom i ambicjom. Dywan to zazwyczaj inwestycja długoterminowa. Warto się zastanowić i stwierdzić, co najlepiej sprawdzi się w naszym wnętrzu - mogą w tym pomóc proste programy komputerowe wspomagające projektowanie wnętrz. Dobrze jest porównać różne wzory i odcienie przed podjęciem decyzji. Należy wziąć także pod uwagę rozmiar dywanu, a także takie jego cechy, jak odporność na wilgoć, zabrudzenia, antystatyczność czy hipoalergiczność. Wybierając dywan powinniśmy także wziąć pod uwagę fakt, że w domu znajdują się małe dzieci lub zwierzęta. Jednak, co niezwykle istotne, decydując się na dywan klasyczny możemy mieć pewność, że nasz wystrój będzie ponadczasowy i stylowy niezależnie od panujących obecnie trendów.    

pixel