Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Lampy wiszące i lampy sufitowe - Nowoczesne i loftowe

( ilość produktów: 53 )

OŚWIETLENIE SUFITOWE

Lampy sufitowe w pomieszczeniach mieszkalnych są podstawowym rodzajem oświetlenia wnętrza. Światło padające od góry, podobnie jak światło dzienne, ma charakter oświetlenia ogólnego, równomiernie rozświetlającego całą powierzchnię pomieszczeń. Tego rodzaju oświetlenie jest stosowane nie tylko w domach i mieszkaniach, lecz we wszelkich innych obiektach, biurach, zakładach pracy, placówkach edukacyjnych, urzędach, obiektach użyteczności publicznej, placówkach handlowych. Jest to oświetlenie najbliższe naturalnemu, pochodzącemu od słońca. Oświetlenie sufitowe stanowią oprawy wraz ze źródłami światła sztucznego, zamontowane do sufitu. Występuje w wielu rodzajach i odmianach. Lampy sufitowe wykonywane są z różnych materiałów, zaprojektowane są we wszystkich funkcjonujących stylach. Występują różnice funkcjonalne, lecz także estetyczne pomiędzy oprawami przeznaczonymi do różnych pomieszczeń. Lampy sufitowe oprócz podstawowej funkcji, czyli oświetlania pomieszczeń, są także elementami dekoracyjnymi, mającymi znaczny wpływ na wystrój wnętrz.

LAMPY SUFITOWE NOWOCZESNE, MINIMALISTYCZNE, DESIGNERSKIE, STYLOWE

Oprawy sufitowe, podobnie jak inne elementy wyposażenia wnętrz, poza wymiarem praktycznym spełniają także ważną rolę dekoracyjną współtworząc charakter i styl wnętrza. Nie ma takiego stylu wnętrzarskiego, który nie doczekał się charakterystycznych dla siebie dodatków, w tym także lamp sufitowych. W bogatej ofercie rynkowej znajdziemy oprawy w stylu tradycyjnym, wiszące lampy ? żyrandole, jedno i wielopunktowe, często bogato zdobione, z elementami kryształowymi, o konstrukcji witrażowej ? słynne lampy Tiffany. Spotkamy szeroki wybór lamp nowoczesnych, minimalistycznych, stosowanych w wielu aranżacjach, w tym bardzo rozpowszechnionej i lubianej skandynawskiej. Za sprawą popularności stylu na rynku znajduje się wiele modeli opraw w stylu industrialnym, najczęściej wykonywanych z metalu lub z betonu. Modne są także lampy w stylu vintage, do których można zaliczyć wspomniane wcześniej lampy witrażowe. Mamy także do czynienia z wyjątkowo efektowymi oprawami w stylu glamour, w których łączy się kryształ z metalem w barwach złotej lub srebrnej, czasem czarnej. Znajdziemy również propozycje lamp rustykalnych, w dworkowym stylu, lampy boho wykonane z wikliny lub bambusa, lampy japandi w formie lampionów, lampy wiszące do pokojów dziecięcych i wiele innych.

RODZAJE LAMP SUFITOWYCH

W ofercie rynkowej spotykamy oprawy sufitowe dedykowane do różnego rodzaju pomieszczeń. Nie różnią się między sobą pod względem technologicznym, natomiast są znacznie zróżnicowane w zakresie sposobu zamocowania, a także estetyki. Najczęściej spotykane są lampy wiszące. Zbudowane są w taki sposób, aby klosz zawierający źródło światła, zawisł na odpowiedniej wysokości oświetlając równomiernie pomieszczenie. Oprawy wiszących lamp sufitowych wykonywane są z niemal wszystkich dostępnych materiałów: szkła, kryształu, metalu, drewna, tworzyw sztucznych, tkanin, wikliny, papieru, papieru, a nawet piór. Innym rodzajem opraw sufitowych są panele, plafoniery i lampy wpuszczane. Są to zazwyczaj płaskie lub półkoliste lampy przymocowane do sufitu, które w swym wnętrzu kryją źródła światła. Dawniej były stosowane powszechnie z wykorzystaniem świetlówek, lamp fluorescencyjnych, szczególnie w obiektach publicznych, zakładach pracy, biurach. Dziś, z zastosowaniem nowoczesnych źródeł światła LED, stosuje się także we wnętrzach domowych. Nowoczesną odmianą oświetlenia sufitowego są halogeny zamocowane na systemach linkowych pod sufitem. Stosuje się je w nowoczesnych aranżacjach wnętrz mieszkalnych, ale także w przestrzeniach komercyjnych, biurowych, handlowych, wystawienniczych. Innym rodzajem sufitowego oświetlenia halogenowego, są oczka i halogeny wpuszczane oraz natynkowe, bardzo popularne w pomieszczeniach komercyjnych, choć także chętnie stosowane w domach - w kuchniach czy łazienkach. W przestrzeniach industrialnych bardzo modne jest oświetlenie sufitowe w formie wiszących żarówek pozbawionych opraw. Są to zazwyczaj żarówki w stylu retro, zwane Edisonami, oparte na technologii LED, które są zawieszone na wzmocnionym przewodzie. Innym przykładem modnej sufitowej oprawy loftowej są tak zwane bulb lamps - stylowe oświetlenie przypominające bańki mydlane. Do oświetlenia sufitowego zalicza się także listwy i rampy świetlne zainstalowane wzdłuż ścian, tuż przy suficie. Działa ono światłem pośrednim, odbitym od sufitu, dając ciekawy, niestandardowy efekt.

OŚWIETLENIE SUFITOWE W SALONIE, KUCHNI, ŁAZIENCE, SYPIALNI

W każdym pomieszczeniu oświetlenie sufitowe jest niezbędnym, podstawowym rodzajem źródła światła sztucznego. Pewnym wyjątkiem może być sypialnia, w której nie musi się znaleźć lampa sufitowa, lecz jakiś rodzaj oświetlenia górnego będzie potrzebny.

W salonie podstawowym oświetleniem w salonie jest sufitowa lampa wisząca lub kilka lamp wiszących zawieszonych w różnych miejscach. Uzupełnienie stanowią lampy ścienne, kinkiety lub panele, lampa podłogowa, lampa stołowa i inne, dekoracyjne źródła światła. Lampa sufitowa w salonie najczęściej zawieszona jest nad strefą wypoczynku - sofą, fotelami, stolikiem kawowym. Jeśli salon jest połączony z jadalnią, wówczas niezbędna jest lampa wisząca nad stołem.

W kuchni lampa sufitowa zapewnia oświetlenie ogólne. Może być zainstalowana bezpośrednio nad stołem lub wyspą kuchenną. Ten rodzaj oświetlenia sprawdzi się również w wypadku kuchni połączonej z jadalnią. Lampą sufitową w kuchni może być również nowoczesny panel LED, który sprawdzi się szczególnie w przypadku niskich sufitów i w kuchniach o niewielkiej powierzchni.

W łazience jako lampa sufitowa sprawdzi się doskonale panel LED lub oprawa wpuszczana. Oświetlenie łazienkowe powinno zabezpieczone przed wilgocią. Lampy do łazienki muszą być odporne na działanie pary wodnej. O klasie odporności na wilgoć informuje druga cyfra kodu IP lampy, która może przybierać wartości od 0 do 9. Jeśli tą cyfrą jest 0 (zero), lampy nie można montować w łazience.

Sypialnia jest jedynym pomieszczeniem w domu, w którym nie jest konieczne oświetlenie ogólne w formie lampy sufitowej. Zazwyczaj jednak montuje się ją na suficie i w takim wypadku konieczne jest uzupełnienie innymi źródłami światła, którymi mogą być kinkiety, lampa podłogowa, lampki nocne i inne, które wprowadzą przytulny klimat.

NOWOCZESNE LAMPY SUFITOWE DO DOMU

Każda lampa sufitowa potrafi rozjaśnić wnętrze. Lampa wisząca może być estetyczna, stylowa, harmonizująca z wystrojem domu. Nowoczesne oświetlenie stwarza także zupełnie nowe możliwości, takie jak zdalne sterowanie, odtwarzanie muzyki, automatyczne załączanie, zmiana barwy lub jasności. Oświetlenie z czujnikiem obecności i czujnikiem ruchu z pewnością znajduje uzasadnienie w łazience. Dzisiaj wszystkie urządzenia mogą być sterowane za pomocą pilota, także oświetlenie salonu - ściemnianie oświetlenia, zmiana barwy światła czy wybór kolorowego trybu oświetlenia - to wszystko możemy zrobić zdalnie. Lampy sufitowe mogą być także wyposażone w głośniki sterowane telefonem za pośrednictwem Bluetooth. Zainstalowanie ściemniacza do oświetlenia sufitowego wydaje się już dziś standardem. Oświetlenie sufitowe jest podstawowym, niezbędnym w każdym pomieszczeniu typem światła wewnętrznego, sztucznego. Lampa sufitowa, wisząca, panelowa, wpuszczana, halogenowa, powinna być zainstalowana zgodnie z naszymi potrzebami w każdym wnętrzu. Warto zadbać o wybór właściwej oprawy, odpowiedniego rodzaju światła, o wygląd lampy i jej spójność z wystrojem naszego wnętrza.

pixel