Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Oświetlenie domowe

( ilość produktów: 53 )

OŚWIETLENIE DOMOWE

Oświetlenie domowe to wszelkiego rodzaju oprawy źródeł światła, które są montowane w mieszkaniach i domach. Mówiąc o oświetleniu domowym mamy na myśli oprawy źródeł światła sztucznego. Dawniej stosowane w charakterze oświetlenia świece nie są już dziś używane do oświetlania, a jedynie do dekoracji wnętrz. Z powszechnego użycia wyszły także lampy naftowe czy karbidowe, które przetrwały jedynie w swoich formach wyposażonych w instalacje elektryczne.

W mieszkaniach i domach stosujemy trzy typy oświetlenia: ogólne, miejscowe i dekoracyjne. Oświetlenie ogólne ma zastąpić światło dzienne i równomiernie oświetlać pomieszczenia, stanowi również tło dla innych źródeł światła. Tego rodzaju oświetlenie tworzą wszelkiego rodzaju lampy sufitowe.

Oświetlenie miejscowe ma uzupełnić światło ogólne - rozjaśnić konkretne strefy, w których wykonywane są rozmaite czynności. Służą do tego celu lampy stojące, stołowe i podłogowe.

Oświetlenie dekoracyjne służy do wyeksponowania wybranych fragmentów i detali wnętrza, a także tworzenia specyficznego klimatu we wnętrzu. Są to między innymi kinkiety, lampy na wysięgnikach, reflektorki halogenowe, lampiony, latarenki i wiele innych. W zależności od zastosowania możemy wyróżnić wiele rodzajów opraw oświetleniowych do domu.

Oświetlenie sufitowe. Jest to powszechnie stosowany rodzaj oświetlenia w domach i mieszkaniach. Oprawy oświetleniowe zamontowane pod sufitem pozwalają oświetlać pomieszczenia równomiernie, w sposób zbliżony do światła dziennego, gdy pada ono z góry. Ten rodzaj obejmuje lampy wiszące, zwane żyrandolami, plafoniery, panele, reflektorki lub halogeny zawieszone na linkach pod sufitem, a także rampy świetlne. Lampy sufitowe są najważniejszym źródłem światła w pomieszczeniach, nadają im ton, wpływają na ich styl.

Oświetlenie ścienne. Są to różnego rodzaju lampy, które są montowane na ścianach. Stanowią alternatywę dla oświetlenia sufitowego, oświetlają ściany i światłem pośrednim rozświetlają pomieszczenie, oświetlają elementy dekoracyjne, np. obrazy, lub też świecą punktowo na określone strefy we wnętrzu. Oświetlenie ścienne to przede wszystkim kinkiety, choć na ścianach mogą być również zamontowane panele, plafony czy oświetleniowe rampy.

Oświetlenie podłogowe, stołowe i biurkowe. Są to oprawy świetlne stojące, które umieszczamy na podłodze lub ustawiamy na różnych meblach. Ich zadaniem jest oświetlanie konkretnych obszarów pomieszczenia, wybranych stref, w których wykonuje się określone czynności. Stojące lampy podłogowe są zazwyczaj umieszczone na wysokich stelażach i zaopatrzone w ozdobny klosz. Lampy stołowe i biurkowe oświetlają przestrzeń roboczą i służą do pracy, nauki, lektury. Oddzielny rodzaj stanowią lampki nocne, które są umieszczane w sypialniach na stolikach nocnych. Oprawy tego rodzaju stosuje się także jako oświetlenie dekoracyjne, uzupełniające wystrój wnętrza.

Oświetlenie meblowe. Oprawy świetlne, które są zamontowane na meblach. Mogą mieć charakter oświetlenia dekoracyjnego, na przykład zainstalowanego wewnątrz oszklonych witryn, bibliotek, kredensów, półek. Oprawy meblowe są także źródłem światła oświetlające obszar roboczy - są mocowane pod szafkami kuchennymi, szafkami łazienkowymi lub też zamocowane w szafach w garderobach.

OŚWIETLENIE SALONU

W salonie montujemy wiele różnych opraw świetlnych, które służą różnym celom. Podstawowym oświetleniem w salonie jest sufitowa lampa wisząca lub kilka lamp zawieszonych w różnych miejscach. Uzupełnieniem oświetlenia sufitowego są lampy zawieszone na ścianach, kinkiety lub panele. W salonie również umieszczamy wysoką lampę podłogową, najczęściej w pobliżu sofy lub foteli. W pokoju dziennym jest także miejsce dla umieszczenia lamp stołowych, a także mniejszych, dekoracyjnych źródeł światła. Salon jest pomieszczeniem, w którym zależy nam na stworzeniu przytulnej atmosfery, wyjątkowego klimatu ? wydatnie pomagają w tym różnego rodzaju źródła światła. Oprawy świetlne do salonu wpływają na wystrój i styl wnętrza, powinny być odpowiednio dobrane pod względem formy i kolorystyki. Oprócz odpowiednich lamp warto także zadbać o sposób sterowania światłem - wybrać takie rozwiązania, które umożliwiają określenie odpowiedniego natężenia światła, czyli ściemniacze.

OŚWIETLENIE KUCHNI

W kuchni, podobnie jak w innych pomieszczeniach, powinny być zamontowane przynajmniej dwa rodzaje oświetlenia: ogólne i miejscowe. Oświetlenie ogólne zapewni lampa sufitowa. W kuchni taka lampa może być zainstalowana bezpośrednio nad stołem lub wyspą kuchenną. Ten rodzaj oświetlenia sprawdzi się również w wypadku kuchni połączonej z jadalnią. Lampą sufitową w kuchni może być również nowoczesny panel LED, który sprawdzi się szczególnie w przypadku niskich sufitów i w kuchniach o niewielkiej powierzchni. W kuchni znajdą zastosowanie także reflektorki i spoty, które oświetlają miejscowo narożniki i zakamarki. Ich ważną cechą jest możliwość regulacji, która pozwala na skierowanie światła w odpowiednie miejsca. W kuchni sprawdzą się także kinkiety, zwłaszcza składające się z reflektorków, inne będą spełniały głównie funkcje dekoracyjne. Bardzo ważne w kuchni jest funkcyjne oświetlenie podszafkowe. Odgrywa ono bardzo ważną rolę podczas przygotowania potraw oraz codziennych czynności w kuchni. Jest niezbędne w takich miejscach jak blat roboczy, zlewozmywak czy kuchenka. Tutaj sprawdzą się zarówno panele LED jak i spoty i reflektorki.

OŚWIETLENIE ŁAZIENKI

Oświetlenie łazienkowe powinno zabezpieczone przed wilgocią. Lampy do łazienki muszą być odporne na działanie pary wodnej. O klasie odporności na wilgoć informuje druga cyfra kodu IP lampy, która może przybierać wartości od 0 do 9. Jeśli tą cyfrą jest 0 (zero), lampy nie można montować w łazience. Podobnie jak w kuchni, salonie i innych pomieszczeniach w łazience montujemy oświetlenie ogólne, strefowe i dekoracyjne.  Oświetlenie ogólne, które równomiernie oświetla całe pomieszczenie wszystkie miejsca w łazience, montujemy zazwyczaj ja suficie. W łazience jako lampa sufitowa sprawdzi się doskonale panel LED lub oprawa wpuszczana. Oświetlenie strefowe, służące do doświetlenia, na przykład podczas codziennego makijażu lub golenia, montowane jest nad umywalką, a także nad lustrem i obok niego. W tym charakterze sprawdzają się spoty i reflektory, kinkiety, a także panele i listwy LED. Oświetlenie dekoracyjne w łazience ma charakter opcjonalny. Tworzy ono nastrojowy klimat, podświetla dekoracje, wprowadza kolorowe światło. Lampy dekoracyjne do łazienki mogą być kinkietami, halogenami, lampionami, latarenkami itd.

OŚWIETLENIE SYPIALNI

Sypialnia jest jedynym pomieszczeniem w domu, w którym nie jest konieczne oświetlenie ogólne w formie lampy sufitowej. Zazwyczaj jednak montuje się ją na suficie i w takim wypadku konieczne jest uzupełnienie innymi źródłami światła, którymi mogą być kinkiety, lampa podłogowa, lampki nocne i inne, które wprowadzą przytulny klimat. W sypialni montowane są często praktyczne lampy ścienne, które mogą być źródłem światła ogólnego a także strefowego. Takie lampy ścienne instaluje się w kilku miejscach nad łóżkiem. Czasem takie lampy posiadają dodatkową lampkę do czytania, którą można odpowiednio regulować. 

MODNE OPRAWY OŚWIETLENIOWE DO DOMU

Modne oświetlenie powinno być ekonomiczne i spełniać swoją podstawową rolę, czyli dostarczać odpowiednią ilość i jakość światła. Na rynku wciąż pojawiają się nowe modele opraw oświetleniowych, a także nowe rozwiązania technologiczne. Oświetlenie LED funkcjonuje już od pewnego czasu i jest bezpieczne, energooszczędne, emituje światło zbliżone do dziennego. Dostępnych jest wiele opraw z oświetleniem LED ? listew, paneli, plafonów, lamp wiszących, stojących, biurkowych i stołowych, dekoracyjnych. W oprawach oświetleniowych modne są szlachetne materiały, szkło i metal. Popularne są przede wszystkim w nowoczesnych aranżacjach. Popularnością zaczynają się cieszyć się oprawy betonowe, szczególnie wśród osób, które preferują rzeczy o naturalnym pochodzeniu. Lampy z betonowymi oprawami przynoszą ekskluzywny efekt, a ich stylistyka idealnie sprawdza się we wnętrzach nowoczesnych. Modne są także lampy z drewnianym wykończeniem, które łączą lekkość i subtelne ciepło. Kojarzy się je ze stylem klasycznym oraz boho. Ciekawe są także lampy, których oprawy są ozdobione piórami - są oryginalne, przytulne, dają niezwykłe efekty świetlne i wspaniale wyglądają w sypialni. Bardzo modne są metalowe lampy wykonane z drutu, najczęściej miedzianego, niejednokrotnie przyjmujące formę klatek. Lampy druciane pasują do wnętrz industrialnych i loftowych. W modzie są także dekoracyjne żarówki, do których nie stosuje się dodatkowych opraw. Jest to typowy przykład oświetlenia nowoczesnego w przestrzeniach postprzemysłowych i loftach. Rozwiązaniem do loftowych aranżacji są oprawy w formie "pająków". Te rozłożyste lampy posiadają wiele źródeł światła i mogą pokrywać znaczną część sufitu, co ma istotny wpływ na doświetlenie pomieszczenia. Kolejny przykład modnej oprawy to tak zwane bulb lamps - stylowe oświetlenie przypominające bańki mydlane. Kuliste klosze bywają przezroczyste lub ze szkła mlecznego i wyglądają nowocześnie i elegancko.

ORYGINALNE LAMPY DEKORACYJNE DO DOMU

Oryginalna lampa zawsze doda wyrazistości wnętrzu. Może być wyjątkowo okazała i tworzyć styl, może także przyciągać wzrok nietypowym materiałem, kształtem, wykończeniem. Lampa może być przedmiotem artystycznym, może mieć charakter vintage lub eko. Warto pamiętać o tym, że oświetlenie domowe to nie tylko konieczne wyposażenie służące oświetlaniu pomieszczeń, lecz że jest to także bardzo dobry sposób na stylową dekorację wnętrza. Lampy muszą się znaleźć w naszym domu, dobrze będzie, jeśli ich wybór nie będzie dziełem przypadku. W naszym sklepie oferujemy szeroką ofertę opraw oświetleniowych w różnych stylach - z pewnością warto się rozejrzeć i znaleźć lampę, reflektor, spot, kinkiet, lampkę nocną, podświetlacz, halogen, ozdobna oprawę do salonu, sypialni, kuchni, łazienki. Zapraszamy!

Dbamy o Twoją prywatność

Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zamknij
pixel